איילון, ארכיון
רועי אלימה, פלאש 90

מנכ"ל רכבת ישראל זומן לשימוע לפני פיטורים

השימוע יתקיים ביום שלישי בשבוע הבא. המנכ"ל שחר איילון מתכוון להתנגד לפיטוריו, להגיע לשימוע מלווה בעורכי דין, ולטעון כי כל ההליך בעניינו פגום מן היסוד: "תוצאותיה של ישיבה זו ידועות מראש"
שרון עידן
20 בדצמבר 2018
15:29

מועצת המנהלים של רכבת ישראל דנה היום (חמישי) בעניינו של המנכ"ל, שחר איילון, והחליטה על הזמנתו לשימוע לפני פיטורים ביום שלישי בשבוע הבא, טרם קבלת החלטה בנושא המשך כהונתו. דיון זה היה אמור להתקיים בעוד שבועיים, אך הוקדם על רקע שורת התקלות בנסיעות הרכבת לאחרונה.

איילון מתכוון להתנגד לפיטוריו, ולהגיע לשימוע מלווה בעורכי דין, ולטעון כי ההחלטה בעניינו היא "מעשה שלא נעשה בפתיחות ובנפש חפצה" לשמוע את דבריו, וכי כל ההליך פגום מן היסוד. עוד הוא מתכוון לטעון כי הוא "איש של עשיה ולא אחד שבורח מאחריות, ולפיכך התנהגות הדירקטוריון חמורה".

בנוסף לתקלות הרבות שפקדו את הרכבת לאחרונה, המועצה תבדוק כשלים לכאורה של איילון שרכש שישה קרונות מעבר למכסה שאישרה המדינה. לפי גורמים במשרד התחבורה, בשנה שעברה ביקשה הרכבת מהמדינה כ-500 מיליון שקלים לרכישת 54 קרונות, אך קיבלה אישור ל־48 קרונות בלבד. איילון, כך נטען, לא המתין לאישור, ביצע את העסקה על דעת עצמו ואף שילם מקדמה של 134 מיליוני שקלים ללא אישור. מיד לאחר מכן, מנכ"ל הרכבת נקרא לבירור אצל מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר.

עורכי דינו של איילון, אלירם בקל ועודד גזית, שלחו הבוקר מכתב לחברי הדירקטוריון בו קראו להם שלא לקיים דיון בעניינו. במכתב האשימו הפרקליטים את יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, דן הראל, ב"אובדן עשתונות" וב"מחטף" להדחתו של איילון. "בשעות האחרונות התפרסמו ידיעות בכלי התקשורת על פיהן ישיבת הדירקטוריון אשר נועדה לדון בעניינו של מר איילון, ואשר נקבעה לעוד כשבועיים, הוקדמה באופן מפתיע להיום", כתבו. "נמסר כי למעשה תוצאותיה של ישיבה זו ידועות מראש, באשר מנוי וגמור עם יו"ר הדירקטוריון, מר דן הראל, להביא להפסקת כהונתו".


מוקדם יותר השבוע פורסם כי 70 תקלות שונות התגלו בקטר הרכבת הפועל בקו לירושלים בשלושת החודשים הראשונים לפעילותו. כך עולה ממסמך שהעבירו ברכבת ישראל ליצרן. מדובר בתקלות שחלקן הגדול אינו ברור, ובהן שחיקה מוגברת של חלקים בקטר, למרות שהוא פועל שלושה חודשים בלבד. נבדקת האפשרות שהנהלת הרכבת ידעה על הבעיות בקטרים דומים לפני קנייתם.