אליהו מצא
צילום: אביר סולטן, פלאש 90

השופט בדימוס אליהו מצא: "מניח שיוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה"

בריאיון לכאן רשת ב' אמר סגן נשיא בית המשפט העליון לשעבר כי הוא חושש למעמדו של היועץ המשפטי לממשלה ומהתפתחויות אנטי דמוקרטיות. על חוק גירוש משפחות המחבלים אמר מצא: "חוות דעת היועמ"ש היא בגדר ציווי. זה צו מחייב"
בחצי היום
20 בדצמבר 2018
15:15

סגן נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אליהו מצא אומר היום (חמישי) כי הוא מניח שפרשות נתניהו יסתיימו בכתבי אישום. בריאיון לליאת רגב בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמר מצא כי אסור לזלזל במשמעות האדירה שיש לחוות הדעת של פרקליט המדינה אך בסופו של דבר היועץ המשפטי לממשלה הוא הוא הגורם הסוברני לחתום על כתב אישום נגד ראש הממשלה.

"אסור לזלזל במשמעות האדירה שיש לחוות הדעת של פרקליט המדינה", אמר מצא. "כששמעתי אותו אתמול חשבתי לתומי שהוא אומר דברים על דעת היועץ המשפטי לממשלה. הוא מצוי היטב בחומרים הגולמיים והלא גולמיים והוא בוודאי יצטרך לקבל החלטה מושכלת בהתבסס על החומר שיש וזה החומר שעליו דיבר פרקליט המדינה אתמול".

מצא ציין כי הוא חושש למעמדו של היועץ המשפטי לממשלה. "אני חושש מהתפתחויות שהן אנטי דמוקרטיות בעליל". הוא הוסיף כי הגיע הזמן שהיועץ יתבטא בחריפות כדי להגן על שלטון החוק כפי שעשה היום בוועידת גלובס. "היום יש איזו עליית מדרגה בהתבטאויות של וזה חיובי מאוד. יש הצטברות עניינים שהממשלה פועלת בניגוד לחוות דעתו ולפסיקה מפורשת של העליון, מתוך הנחה שהיא רשאית לעשות זאת בשם מה שהם קוראים לו "המשילות", וזו טעות חמורה משום שהמשילות צריכה להיות כפופה לשלטון החוק. היושבים בקבינט ובממשלה אינם פטורים מהחיובים של שלטון החוק והם צריכים לפעול כחוק".

מצא ציין כי הוא סמוך ובטוח שמנדלבליט ימלא את תפקידו כהלכה, "יבדוק את החומר ויגיש את כתב האישום שהוא חושב שצריך להגיש ואם יחשוב שאין צורך להגיש כתב אישום הוא לא יהסס להגיד את זה".

לדבריו, היועץ הוא הגורם המוסמך לפרשנות הדין באשר לרשות המבצעת. "כאשר הוא אומר שהממשלה אינה יכולה לגרש משפחות מחבלים מיהודה ושומרון לעזה, העצה שלו היא בגדר ציווי כי הוא הגורם המוסמך. זה צו מחייב. הממשלה אינה יכולה להשתחרר מחוות דעת של היועץ אלא אם כן יש לה טעמים מאוד כבדי משקל. הכלל הוא שצריך לציית לחוות הדעת שלו כפי שצריך לציית לפסקי הדין של בית המשפט העליון".