ארכיון
דובר צה"ל

החל איטום מנהרות חיזבאללה בגבול הצפון

ראש הממשלה נתניהו הבהיר במפגש הפסגה של השותפות הטרילטרלית ישראל-יוון-קפריסין כי "את המנהרות בנה חיזבאללה בתמיכה ישירה של איראן". הוא הוסיף כי "ישראל תמשיך במבצע עד שתשיג את מטרתה"
רובי המרשלג
20 בדצמבר 2018
15:59

צה"ל החל היום (חמישי) באיטום מנהרות חיזבאללה בגבול הצפון, כחלק ממבצע "מגן צפוני". ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר במפגש הפסגה של השותפות הטרילטרלית ישראל-יוון-קפריסין כי "ישנם כוחות באזורנו שבונים מנהרות למטרות טרור. את המנהרות הללו בנה חיזבאללה בתמיכה ישירה של איראן ובמימונה. רשת התוקפנות שטווה איראן במזרח התיכון מטילה אימה גם על אירופה וגם על העולם כולו".

"ישראל ממשיכה במבצע נגד מנהרות הטרור של חיזבאללה ותמשיך בו עד שתשיג את מטרתה", המשיך נתניהו. "ברגעים אלו ממש אנחנו מפעילים אמצעים לנטרל את המנהרות הללו. נמשיך לפעול בסוריה כדי למנוע את ניסיונותיה של איראן להתבסס צבאית נגד ישראל".

אתמול מועצת הביטחון של האו"ם דנה בחשיפת המנהרות שחפר חיזבאללה מלבנון לשטח ישראל, והתגלו במבצע. הדיון במועצה התקיים לבקשת ישראל שדרשה כי חברי המועצה יגנו את חיזבאללה. זאת על רקע אישור יוניפי"ל כי המנהרות מפרות את החלטת האו"ם 1701.

רודני האנטר, היועץ הפוליטי במשלחת האמריקנית באו"ם, אמר כי יוניפי"ל הסכים ששתיים מתוך ארבע המנהרות מפרות את החלטה 1701. "הראיות הללו אינן ניתנות לדיון ואין ספק מי עומד מאחוריהן. הגיע הזמן שהמועצה הזו והקהילה הבין לאומית יגיבו בהתאם. הדעות השונות במועצה בנוגע לחיזבאללה פגעו ביציבות באזור. הגיע הזמן שמועצת הביטחון תדבר בקול אחד: חיזבאללה הוא איום רציני וחמור".

הנציג הזכיר את מלחמת לבנון השנייה כדוגמא לסכנה הנשקפת לאזור מחיזבאללה: "אני שואל: איזו הוכחה נוספת את צריכים? אתם זוכרים את האלימות ב-2006, אנחנו שומעים את נאומיו של נסראללה שבהם הוא מתרברב בטילים שיכולים לפגוע בכל מקום בישראל. ארצות הברית תומכת במאמציה של ישראל להגן על ריבונותה ותומכת בזכות שלה להגן על עצמה. אנחנו קוראים ליוניפי"ל לפעול כדי להבטיח שהמנהרות לא מהוות איום על היציבות האזורית". הוא ציין כי ארצו תומכת בצבא הלבנוני כמגן היחיד של לבנון. "אנחנו קוראים לאיראן וסוכניה להפסיק עם הפרובוקציות באזור, שמסכנות את הביטחון הישראלי והאזורי".

ימים ספורים אחרי ההודעה על גילוי המנהרה הרביעית, צה"ל פירסם עליה אתמול פרטים חדשים. בין השאר, בצבא אומרים כי המנהרה נחפרה במערב הכפר השיעי רמיה. היא חדרה מטרים ספורים לשטח ישראל, באזור זרעית, ובצה"ל הדגישו שהיא "לא השלימה את מוכנותה המבצעית לשימוש".