הטרדה מינית
צילום: gettyimages

במטרה למנוע הטרדות מיניות: הסכם להסדרת שיטות הלימוד ב"ניסן נתיב"

האמנה נחתמה בעקבות החשדות נגד הבמאי מיקי גורביץ' כי הטריד מינית סטודנטים בביה"ס. ההסכם מתייחס לשיטות הלימוד, הפגישות האישיות והתייחסות לחיי המין של התלמידים. מורים שיעברו על הנהלים יעברו שימוע ויפוטרו
שני נחשוני
20 בדצמבר 2018
19:10

ארגון השחקנים בישראל, שח"ם, חתם אתמול (רביעי) על אמנה עם בית הספר למשחק "ניסן נתיב" להסדרת שיטות הלימוד בבית הספר. המסמך נחתם בתום עבודה בין הצדדים שהחלה בעקבות חשיפת מקרי ההטרדה המינית לכאורה בבית הספר מצד במאי התיאטרון מיקי גורביץ'.

בסעיפי ההסכם ישנה התייחסות לשיטות הלימוד השנויות במחלוקת, הפגישות האישיות בין מורים ותלמידים והתייחסות לחיי המין של התלמידים. כך למשל, ייאסרו מפגשים בין מורים לתלמידים מחוץ לשעות הלימודים ומחוץ לכותלי בית הספר. מורים שיעברו על הנהלים החדשים יעברו שימוע ויפוטרו.

המסמך קובע במפורש כי אם תלמיד או תלמידה פונים אישית למורה ומספרים על אירוע אישי שחוו בבית הספר או מחוצה לו עם מורה, במאי או עובד מבית הספר, המעלה אצלם שאלה לגבי הלגיטימיות שלו, עליו לדווח מידית להנהלה כמו גם על כל ידיעה הנוגעת למי מתלמידי הסטודיו, גם אם לא על ידי פנייה ישירה של תלמיד או תלמידה.

בהסכמה בין הצדדים מונתה עו"ד ליאת בהר כהן כממונה החיצונית לנושא ההטרדות המיניות בבית הספר בתל אביב ובירושלים וסטודנטים שיבקשו להתלונן ייגשו אליה ולא אל אנשי צוות ההוראה בבית הספר. בשח"ם מתכוונים לפנות לשאר בתי הספר למשחק בארץ בבקשה להחיל את ההסכם גם במוסדותיהם.

יו"ר שח"ם, השחקנית אסתי זקהיים בירכה את "ניסן נתיב" על ההחלטה: "מן הראוי שכלל בתי הספר יצטרפו ליוזמה וישתתפו בשמירה על סביבת לימודים נאותה ומכבדת. השקת האמנה למניעת הטרדות מיניות יצרה שינוי עמוק ומשמעותי בשיח והגדירה מה מותר ומה אסור, שיח אמיץ שאנו בשח"ם נמשיך לקדם למען ציבור השחקניות והשחקנים והסטודנטים למשחק".

אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם: "צעד מרחיק לכת וחסר תקדים בכל הקשור בטיפול ובמניעת הטרדות מיניות בתחום המשחק. אנחנו מקווים שבית הספר יפעל בהתאם לסיכומים ובכך יהווה מקום לימודים בטוח לסטודנטים-ות, התהליך שעשה בית הספר הינו מרשים, העובדה שהוא לקח אחריות על הנעשה ומטפל בכך באופן שורשי גם מבחינות טיפול מקרי העבר וגם מבחינת מניעת מקרי העתיד ראוי להערכה".