סיור לילי בלוד
ללא

"למקום הזה רק יחידות מיוחדות נכנסות": סיור לילי בלוד

התושבים הערבים בלוד מתחננים לכוחות משטרה, משוכנעים שהמדינה פועלת במכוון נגדם, ומבקשים: "אל תקראו לזה רצח על כבוד המשפחה - אין שום כבוד ברצח". אחרי ששלושה אנשים נרצחו בעיר, תומר ממיה יצא לבדוק איך זה נראה מהעיניים שלהם
תומר ממיה, סיפורים מכאן
21 בדצמבר 2018
11:55

"כל עוד הרוצח והנרצח ערבי - שיהרגו אחד את השני", אומר גאסן מונייר, יליד לוד. "ההרגשה שלנו היא שאתם רוצים אותנו שואבי מים וחוטבי עצים". בתחילת השבוע זה שוב קרה - שלושה הרוגים תוך פחות משעה בעיר לוד. כמה ימים אחרי, גסאן מבקש לספר את הסיפור האמיתי, לפחות מהצד שלו. "איפה שאתה עומד, החנייה הרחבה הזאת, הגדולה, זו בעצם לא חנייה, זאת העיר העתיקה של לוד שדאגו למחוק אותה מעל פני הקרקע", הוא אומר לי. "אז מה שנשאר זה הכנסייה, המסגד וזה הבית של ההורים שלי. פה היה הגטו ששמו את ה-503 אנשים ששרדו את הנכבה ב-48', שמו אותם פה והקיפו אותם בתיל. על הסיפורים האלה אנחנו גדלנו".

מתוך 88 אלף תושבים בלוד, רק 33 אלף הם ערבים. אבל לגאסן חשוב שנבין - הם לא מקשה אחת. למצב הרציחות, מבחינתו, יש אשם אחד ברור. "מדינת ישראל הביאה את מי שבגד בעמו מהשטחים, ושפכו אותם פה בשכונות הערביות, ובדרך כלל אלה אנשים חמושים". הוא מאשים. "יש המון מקרים שלא פוענחו, וכשאתה לא מפענח מקרה המשפחות נשארות במצב של איבה, ומה שנשאר ביניהן זה 'נקמת דם', וזה מצוין, למי שרוצה לפורר את החברה הערבית". אחר כך אנחנו יוצאים לסיור לילי בעיר. "אנחנו נסתובב", הוא אומר. "אולי אני אקח אותך עכשיו למקום שאתה נכנס אליו בלילה רק עם יחידות מיוחדות".


"מי יגן עליי?"


כמעט כל אחד שנפגוש במקרה ברחוב, קשור כך או אחרת למקרה רצח או ירי, וכמעט כולם מתחננים לעוד כוחות, עוד משטרה, אפילו בלי שנשאל. "אנחנו רוצים משטרה בלוד שתשמור עלינו", מספרים לנו כמה צעירים ערבים. "שלושה ימים לא יצאנו, רק אחרי שהגיעה משטרה התחלנו לצאת".

אחת הטענות נגד המגזר הערבי היא שהם לא משתפים פעולה עם המשטרה, ולכן למשטרה קשה מאוד להיכנס פנימה אל הבתים ואל הסכסוכים הפנימיים. גם על זה יש לגאסן מה להגיד: "כששכן שלי נרצח, ממש בידיים שלי ואני החזקתי אותו, אני זה שהתקשר למשטרה. הם לא עזבו אותי. הם שאלו אותי אם ראיתי מאזדה לבנה. ואם אני אפתח את הפה ואגיד 'ראיתי רכב סוברו שחור?' מי יגן עליי? מי ישמור על המשפחה שלי?"

"הבת שלי לא עשתה כלום"

פגשנו את אמה ואחותה של דועאא אבו שרך שנרצחה בעיר לפני שנתיים. "אכלנו ארוחת ערב", משחזרת האם, מאג'דה אבו שרך. "כל המשפחה ישבנו ואכלנו. והיא הסתכלה בשעון, אבא של הילדה אמר 'תבואי בשמונה הביתה'. היא הסתכלה בשעון ויצאה. היא אמרה 'יאללה, יאללה ילדים בואו'.

"היא פתחה את הדלת כאילו שהיא נפרדת ממני, מסתכלת עליי ככה. היא הלכה חיבקה את הבנות, נתנה להן את המתנות והתחילה לנשק אותן ופתאום הבת שלהם הקטנה אומרת לה 'אימא , אימא הנה גנב בא אלינו'. והגנב בא, לקח את הבנות וזרק אותן, ותפס אותה ונתן לה את הכדור ליד האוזן, ושמה הוא רצח אותה, גמר אותה בכדור אחד".

שנתיים אחרי, והתיק עדיין לא פוענח. אין עצורים, אין חשודים, אף אחד לא נותן את הדין. "למה בחורה כזו, בת 32, נרצחה, והם לא אכפת להם? ממש לא אכפת להם", אומרת האם. "אני לא רוצה לשמוע את הפתגם הזה שאתם אומרים ושמים אותו בעיתונים 'כבוד המשפחה'. הבת שלי לא עשתה כלום".

המשטרה: "תיק רצח דועאא אבו שרך נחקר ביסודיות"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה משקיעה מאמצים רבים בפענוח של מקרי רצח, תוך הפעלת אמצעים גלויים וסמויים וזאת ללא כל קשר לזהותו או מוצאו של החשוד או הקורבן. נזכיר כי רק בשבוע האחרון פוענחו על ידי המשטרה מספר מקרי רצח במגזר, והוגשו כתבי אישום נגד החשודים ברצח. לצד פעולות מניעה והסברה אל מול הנהגת החברה הערבית בעיר לוד, מבצעת המשטרה כל העת פעילות אכיפה נרחבת נגד האלימות ואמצעי הלחימה, במטרה לצמצם את הפשיעה ולהגביר את תחושת הביטחון בקרב התושבים.

"תיק רצח דועאא אבו שרך נחקר ביסודיות, במסגרתו עוכבו מספר חשודים ומעצרם הוארך מספר פעמים על ידי בית המשפט. משטרת ישראל תמשיך לחקור את מקרה הרצח, כמו כל מקרה רצח אחר, ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת".