בית הדין הרבני הגדול לערעורים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"רצון להקל על נשים שלא מוצאות בן זוג": הרבנות העניקה היתר חיתון לבנן של זוג נשים

החלטת בית הדין הרבני הגדול לערעורים הפכה את החלטת בית הדין האזורי בתל אביב. לפי פסק הדין: ילד שיוולד מתרומת זרע יקבל היתר חיתון מהרבנות
יובל אגסי
21 בדצמבר 2018
16:40

בית הדין הרבני הגדול לערעורים הפך היום (שישי) את פסק הדין של בית הדין הרבני האזורי בתל אביב, והורה על מתן היתר חיתון לגלעד, בנן המשותף של בנות הזוג דנה וליאת סלונים-גרין. לפי פסק הדין, הרבנות תעניק היתר נישואין לילדים שנולדו מתרומת זרע. ההחלטה לאשר חיתון נובעת, לפי הרבנות, מהרצון להקל על נשים רווקות שאינן מוצאות בן זוג ורוצות להביא ילדים. 

דנה וליאת סלונים גרין עם עורכת הדין דניאלה יעקובי

גלעד, בן השנתיים וחצי, הובא לעולם בהחלטה משותפת של בנות הזוג, לאחר שדנה הרתה אותו באמצעות תרומת זרע אנונימית מבנק הזרע. ליאת הוכרה כאימו הנוספת של גלעד, מיום לידתו, מכוח צו הורות שניתן לה על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

לפני מספר חודשים עתרה דנה לבית הדין הרבני האזורי בתל אביב, בבקשה כי זה יקבע שגלעד יהודי, ויתן לו היתר להינשא כדת משה וישראל. במהלך הדיון הסבירה דנה כי גלעד הוא בנן המשתוף שלה ושל בת זוגה ליאת, אך בית הדין סרב להכיר בגלעד כבר חיתון. 

עורכת הדין דניאלה יעקובי, שייצגה את בנות הזוג, מסרה "בשונה מבית הדין האזורי, ערכאת הערעור השכילה להבין שאורח החיים של בנות הזוג, והעדפותיהן המיניות אינם רלוונטיים כהוא זה, להיתר שהתבקש על ידן עבור בנן. פסק הדין וההיתר שניתן במסגרתו מהווים בשורה גדולה למאות ואלפי זוגות נשים חד מיניות שהביאו לעולם, ילדים באמצעות תרומת זרע, ומעוניינות להבטיח כי ילדיהן יקבלו היתר, לפיו הם יהודים שרשאים להינשא בעתיד, כדת משה וישראל".