תרגיל צבאי איראני

איראן: "כניסת הכוחות האמריקניים לסוריה - מקור למתיחות"

דובר משרד החוץ בטהראן הגיב להחלטת טראמפ על הסגת הכוחות, ואמר כי כניסתם למדינה היתה טעות מלכתחילה. סקיי בערבית דיווחה כי כלי רכב צבאיים של רוסיה נראו היום באזור המדבר הסורי. משמרות המהפכה החלו בתרגיל צבאי סמוך למיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי
ערן זינגר, יואב זהבי ויותם רוזנוולד
22 בדצמבר 2018
13:35
עודכן ב 14:47

באיראן הגיבו היום (שבת) על החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להוציא את החיילים האמריקנים מסוריה, ואמרו כי נוכחות החיילים במדינה היא הסיבה העיקרית לחוסר היציבות באזור. דובר משרד החוץ בטהראן אמר כי כניסת הכוחות היתה טעות מן ההתחלה, צעד לא הגיוני ומקור למתיחות.

רשת "סקיי" בשפה הערבית מדווחת כי בדרום-מזרח סוריה, באזור המדבר הסורי, נראו היום כלי רכב צבאיים וציוד צבאי של רוסיה. מקורות מקומיים מסרו כי תנועת כלי הרכב מעידה על אפשרות שהרוסים נערכים להקים בסיס צבאי באזור, על רקע החלטת טראמפ לסגת משם בקרוב. האזור, הממוקם כ-50 קילומטרים מבסיס טנף, הוא בעל חשיבות אסטרטגית וחולש על הכביש המחבר בין דמשק לבגדד.

בתוך כך, כוחות קרקע של משמרות המהפכה האיראניים החלו בתרגיל צבאי תחת השם "הנביא הגדול", סמוך למיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי. הטלוויזיה של איראן דיווחה כי בתרגיל באי קשם משתתפים מסוקי קרב, טילים ורחפנים. ספינות של משמרות המהפכה התגרו אתמול בנושאת מטוסים אמריקנית שהפליגה במפרץ הפרסי. סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" פרסמה הבוקר תיעוד מהתרגיל.


סגן מפקד משמרות המהפכה, הגנרל חוסיין סלאמי, אמר במהלך התמרון כי איראן הזהירה את כל הכוחות הנמצאים במפרץ הפרסי שלא להתקרב לאזור התרגיל. בנוסף, הוא הגדיר את הנסיגה האמריקנית מסוריה כ"תבוסה עבור הממשל האמריקני", ואמר כי ארצות הברית מנהלת מלחמה פסיכולוגית ותקשורתית נגד איראן.

מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, התייחס לתרגיל הצבאי האיראני במפרץ הפרסי ואמר: "משחקי המלחמה הם תגובה לטענות האויב, שיכירו את ההרתעה שקיימת בעוצמה הצבאית של איראן. כפי שאמר המנהיג העליון - אם הם יחליטו להנחית עלינו מכה, נחזיר להם 10 מכות".

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו שוחח בטלפון עם ראש ממשלת עיראק, עאדל עבדל מהדי, ואמר לו כי וושינגטון דבקה בהתחייבותה להמשיך ולהאבק בדאעש בעיראק ובמקומות אחרים, גם לאחר הסגת הכוחות האמריקנים מסוריה. לשכתו של ראש ממשלת עיראק מסרה כי השניים דנו בהחלטה האמריקנית וגם בבקשת בגדד להאריך ב-90 ימים את הפטור שניתן לה מיישום הסנקציות על טהראן - צעד שיאפשר לעיראקים לרכוש מאיראן חשמל.