הפגנת האפודים הצהובים

מאות מפגינים במחאת האפודים הצהובים בת"א

המפגינים הגיעו הערב לקריית הממשלה בתל אביב, ודורשים מהממשלה לטפל ביוקר המחייה. "לא נעצור, לא ניכנע ונביא תקווה ומזור לאנשים שמתלבטים אם לחמם את הבית בחורף", אמר דוד מזרחי, מיוזמי המחאה
עמית תומר
22 בדצמבר 2018
19:45
עודכן ב 20:08

הפגנות ה"אפודים הצהובים" מתחדשות: הערב (שבת) מקיימים הפעילים הפגנה מול קריית הממשלה בתל אביב, ודורשים מהממשלה לטפל ביוקר המחייה. "לא נעצור לא נכנע ונביא את תקווה ומזור לאנשים שמתלבטים אם לחמם את הבית בחורף", אמר דוד מזרחי, מיוזמי המחאה. מזרחי נכח בשבוע שעבר בדיון בכנסת ולבש אפוד צהוב למול הנוכחים.


"ילדים שהולכים לישון רעבים - אני פה בעיקר למענם", אמרה עמית כהן, בת 16 מנתניה, מד"צית בארגון נוער "לתת" שצפויה לנאום בהפגנה. "לפי מדד העוני של לתת חיים בישראל יותר ממיליון ילדים עניים. אני לא רוצה להיאבק כדי לשרוד כשאהיה גדולה".

השבוע הודיעה אסם שהיא דוחה את העלאת המחירים על מוצריה, שהייתה מתוכננת לחודש פברואר הקרוב. ההודעה הגיעה לאחר פגישה שנערכה אמש בין מנכ"ל ויו"ר אסם לבין שר האוצר, משה כחלון, שבה עדכן על הצעדים שנועדו למתן את העלייה במחירי החשמל.

בתגובה לבלימת ההתייקרות אמרו פעילי "האפודים הצהובים" כי מדובר ב"ניצחון גדול וראשון לציבור שקם להיאבק בהתייקרויות וביוקר המחייה. זהו ניצחון ציבורי מהיר שהושג בתוך שלושה ימים בלבד מרגע שהוכרז חרם הצרכנים על אסם. הציבור כעת מבין שהממשלה והחברות נמצאים בלחץ בעקבות המאבק ברחובות ובסופרים, הציבור מבין שהלחץ שלו עובד ובגדול, ולכן אנחנו מגבירים הילוך. אנחנו דורשים עצירה מוחלטת של כל גל ההתייקרויות: בחשמל, במים ובכל מוצרי המזון של כל החברות".


מנגד, נתניהו התייחס בביטול למחאה ואמר: "השכר האבסולוטי בישראל גבוה יותר מצרפת. וזה הסיבה שכל המחאות האלה לא תופסות. יש פה הצלחה כלכלית אדירה". בדבריו בכנס העיתון "גלובס" הוא התייחס גם להתייקרות מחירי החשמל. "אני אומר לכם, מחיר החשמל לא יעלה ב-8% וגם אם יעלה באחוזים בודדים זה לא בגלל מתווה הגז".