רא"ל גדי איזנקוט
צילום: פלאש 90

איזנקוט: "מודע לעובדה שלא הצלחנו לספק תחושת ביטחון טובה"

הרמטכ"ל התייחס למצב הביטחוני בכנס במרכז הבינתחומי. על נסיגת ארה"ב מסוריה: "מהלך משמעותי אך אין להפריז בו. התרומה הישראלית להבסת דאעש הרבה יותר גדולה ממה שהעין הציבורית ראתה"
משה שטיינמץ
23 בדצמבר 2018
09:34
עודכן ב 10:21

"אני מודע לעובדה שאנחנו כצבא בחודשים האחרונים לא הצלחנו לספק תחושת בטחון טובה. היא נפגעה בדפוסים די פרימיטיביים שהפעיל האויב", כך אמר היום (ראשון) הרמטכ"ל גדי איזנקוט בנוגע לסבב הצבאי האחרון מול חמאס בעזה. על הכסף הקטרי הזורם לרצועה במזוודות אמר איזנקוט: "היום הם מקבלים את הכסף מהקטארים זה לא פרוטקשן, זה לתועלת האינטרסים המשותפים".


הרמטכ"ל התייחס גם לנסיגה השנויה במחלוקת של צבא ארצות הברית מסוריה ואמר: "ההחלטה האמריקנית מסוף בשבוע האחרון זה אירוע משמעותי אבל לא צריך להפריז בו. במשך עשרות שנים אנו מתמודדים מול החזית הזו לבד. צה"ל פעל לכל אורך התקופה באופן עצמאי. כך היה גם בשנים האחרונות עם נוכחות אמריקנית ורוסית. אמריקה מקבלת את ההחלטה כשמערכת היחסים בין הצבאות שלנו בשיא". איזנקוט הוסיף כי: "התרומה הישראלית להבסת דאעש הרבה יותר גדולה ממה שהעין הציבורית ראתה, אני יכול לומר את זה היום, לא חשבתי שנכון לומר זאת בשנים קודמות".


איזנקוט התייחס גם למבצע שמנהל צה"ל לאיתור מנהרות חיזבאללה בצפון ואמר בהקשר זה: " עד כה אותרו מרבית הצירים שחודרים לשטח ישראל ואני מניח שבתקופה הקרובה נשלים את המשימה". הרמטכ"ל אמר את הדברים בכנס לזכרו של רב אלוף אמנון ליפקין שחק במרכז הבינתחומי בהרצליה.

איינקוט: מהניסיון שלי ביו"ש כמג"ד ומח"ט ומפקד יו"ש אחרי חומת מגן, ראיתי את העמידה האיתנה של ההנהגה וההתיישבות ביוש כמקור עוצמה. הקריאות ללכת לפעולות מיידיות - טובות הצהרתית לא משרתות את המשימה.

ארצות הברית הודיע כי החלה בהסגת כוחותיה מסוריה בשבוע שעבר. בהודעה שיצאה מהבית הלבן נכתב: "התחלנו בהסגת הכוחות מסוריה. עוברים לשלב הבא של הלחימה. ארצות הברית ובעלות בריתה מוכנות להגן על אינטרסים אמריקנים ונמשיך למנוע מדאעש להתבסס ולחדור לגבולנו". גורם אמריקני ציין כי כל אנשי הצוות של מחלקת המדינה האמריקנית בסוריה יפונו מהמדינה ב-24 השעות הקרובות. בעקבות ההחלטה הודיע שר ההגנה של ארצות הברית ג'יימס מאטיס על התפטרותו מהתפקיד וכתב במכתב ההתפטרות כי על הנשיא למנות מישהו שיסכים עם עמדותיו.