אחרון לוחמי מרד גטו ורשה שמחה רותם
צילום: אי-פי

אריה גולן על קאז'יק: "בחור בן 19 קיבל החלטה כל כך גורלית על חיי אדם"

עיתונאי ומגיש כאן חדשות, שהכיר את הלוחם האחרון ממרד גטו ורשה, סיפר על הדילמה עמה נאלץ להתמודד שמחה רותם כשחילץ את הלוחמים מהגטו: "אני בטוח שעד יומו האחרון הוא זכר את הדילמה הזו"
קלמן ליברמן
23 בדצמבר 2018
10:29

"כשהייתי מולו ידעתי שאני מול דמות היסטורית", כך מתאר עיתונאי ומגיש כאן חדשות אריה גולן את היכרותו עם שמחה רותם, המכונה קאזי'ק, אשר היה אחרון הלוחמים ממרד גטו ורשה ואתמול (שבת) הלך לעולמו. "המעשה הגדול שלו היה בגיל 19 כשהוביל את אחרוני לוחמי גטו ורשה בתעלות הביוב", סיפר גולן בתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם אריה גולן בכאן רשת ב

עוד סיפר גולן: "הכרתי את קאז'יק בשנת 2000, כשראיינתי את מראק אדלמן – עוד ניצול מגטו ורשה. ישבתי עם שניהם, והם אמרו לי 'מה זה המרד הזה? ידענו שלא ננצח את גרמניה הנאצית, אבל רצינו למות עם נשק ביד ולא כשאנחנו לא עושים כלום'.

"קאז'יק היה קשר. הוא היה בחור מאוד צעיר, אמיץ וזריז. היה לו מראה ארי והוא עבר בין העמדות ולצד הארי. הוא העביר עשרות לוחמים מחוץ לגטו כדי להגיע ליער, כשהגרמנים החלו לשרוף את הבתים בגטו. כשהם הגיעו לפתח הביוב המשאית שהייתה אמורה לאסוף אותם לא הגיעה, אז הם תפסו משאית בעזרת איומי נשק.

"כשהאחרון מבין הלוחמים יצא, קאז'יק אמר להתחיל לנסוע. אבל אז צביה לובטקין – לוחמת נוספת מהגטו, אמרה לו לחכות כי  יש חבורה נוספת שעוד לא הגיעה. בגיל 19 קאז'יק קיבל החלטה קשה ואמר שכדי להציל את מי שנמצא, חייבים לצאת. בחור בן 19 קיבל החלטה כל כך גורלית על חיי אדם. אני בטוח שעד יומו האחרון הוא זכר את הדילמה הזו". 

עוד סיפר גולן כי "הייתה בקאז'יק גם שמחת חיים, והוא נהנה מהחיים. ידע לספר בדיחות. אני זכיתי לנסוע איתו לכל מיני אירועים פולניים, ואני הייתי מסיע אותו והיינו מדברים בדרך על השואה, על המשפחה שלו ועל עוד המון נושאים".

האזינו לריאיון עם פרופ' חווי דרייפוס בכאן רשת ב

פרופסור חווי דרייפוס מאוניברסיטת תל אביב ומיד-ושם התייחסה גם כן לאותו אירוע במרד גטו ורשה, בו נאלץ שמחה רותם להחליט אם לחכות בחילוץ מהגטו. "צריך להבין שהוא לא הכיר את כל התמונה שאנו מכירים היום. מדובר במבצע הצלה מדהים שהוא יזם ומימש לגמרי לבד עם כמה חברים מהמחתרת הפולנית. זה דבר מרשים בצורה בלתי רגילה", אמרה דרייפוס.