אדם מתפלל, אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נחשף 20 שנה אחרי שהותקף מינית בידי רב: "רוצה שיסתכלו לנפגעים בעיניים"

פרשת אלון החזירה את נתנאל פרבשטיין בן ה-40 אל הימים שבהם הותקף כתלמיד על ידי ראש ישיבת נתיב מאיר: "ההכחשה היתה מוחלטת כל השנים, זה התפרץ אצלי בהתקף חרדה לפני שנתיים"
קלמן ליברמן
23 בדצמבר 2018
11:10

נתנאל פרבשטיין, איש חינוך בן 40 ואב לארבעה, עבר טלטלה לפני שנתיים כאשר סיפור שהיה טמון במעמקי נפשו פרץ החוצה. שני עשורים אחרי המקרים, התחוור לו שהותקף מינית בידי ראש ישיבת נתיב מאיר בירושלים שבה למד כנער. ראש הישיבה דאז, זאב קופולביץ', הורשע במעשים דומים ונשלח למאסר של שלוש שנים וחצי.

אחרי שנחשף עם סיפורו ב"מעריב", סיפר הבוקר (ראשון) פרבשטיין לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, על מה שחווה לפני שנתיים: "זה התחיל קודם כל דרך הגוף, בהתקף חרדה נוראי איזה לילה. היה לי קר והצטמררתי, אשתי כיסתה אותי בשמיכות והדליקה סדין חשמלי. ושום דבר לא עזר, והגוף כולו נתפס מכאבים.... תוך כדי התחילו שחזורים כאלה, כמו חלומות בהקיץ. דברים שהופיעו אצלי ברמזים כאלה בסיוטי הלילה פתאום הופיעו כמציאות חיה וכל החושים שלי חזרו ונעורו, וחזרתי להיות ככה בתקופה הקשה ההיא, האפלה, שלא יכולתי כנראה להתבונן בה עד לאותם רגעים.

האזינו לריאיון עם פרבשטיין בכאן רשת ב

"כבר באותו לילה זה הופיע עם דמות, יכולתי לראות את הרב קופולוביץ' אוחז בי, יכולתי להרגיש, להריח... יכולתי להבין שזה הוא, רק לא הבנתי את ההיקף. ואחר כך זה הולך במשך כמה ימים ושבועות ומתפרץ, ופתאום אני קולט שזה לא היה פעם או פעמיים אלא שנה שלמה שכתלמיד הייתי בא וחוזר אליו והוא היה פוגע בי. אלה כאבים גופניים ונפשיים, ולילות ללא שינה. אני מנסה לטפל בעצמי, פונה לכתובת הראשונה שנתנו לי – פסיכולוגית... מציעה ומבקשת שאיעזר בפסיכיאטריה ואני לא כל כך רוצה כי אני מרגיש שאני ילד גדול, מכיר את השפה הטיפולית... אבל מגלה שזה לא כל כך פשוט".

לדבריו, "עזבתי את נתיב מאיר בכיתה י"א תוך כדי סיפור שסיפרתי לעצמי ולעולם. כשהפרשייה התפוצצה אפילו לא התעניינתי בה. ההכחשה היתה מוחלטת, מנגנון ההגנה הכי פרימיטיבי שיש. אני זוכר את אמא שלי שואלת בחרדה ובכאב "בך הוא נגע?'. ואני אמרתי לה 'מה פתאום אמא, ואני חושב שהכל יתברר כשטויות. הוא אדם צדיק'. סוג של התעלמות, כמו צל כבד שאתה בוחר לא להיכנס אליו.

"כשפרשת אלון הראשונה התפוצצה מצאתי את עצמי מעיין באובססיביות בכל התפתחות שם. אשתי שאלה אותי מה פשר האובססיה הזו, אז לרגע שאלתי את עצמי, ומישהו מהטוקבקיסטים הזכיר את קופולוביץ' – אז היתה לי איזושהי הכרה שאני חלק מהמעגל. אבל רק לפני שנתיים זה הופיע בעוצמה דרך גוף, בכאב. חזרתי להיות ילד בן 15 מפוחד, מבוהל, עם הרבה תחושת גועל ובושה. פחדתי לצאת לרחוב ולהיפגש אפילו עם חברים".

פרבשטיין סיפר כי העדויות החדשות נגד הרב מוטי אלון, שנחשפו בשבועות האחרונים, גרמו לו לסערה. "מה שבעיקר צרם לי וטלטל אותי זה המעגל שאני קורא לו הפגיעה המשנית. המעגל של האנשים שאמורים להגן עלינו מהפוגעים – ולא עושים את זה. הסתבר לי כשהתחלתי לחקור את הפרשייה שבה אני נפגעתי, שהיו שמועות ואמירות על מה שהרב קופולוביץ' מחולל בנתיב מאיר שהסתובבו במשך שנים במשרדי ישיבות בני עקיבא, ומחוצה להם ודבר לא נעשה. אפשר היה למנוע פגיעה באנשים נוספים, היה אפשר להקל על הכאב של אנשים שנפגעים.

"בחמש השנים האחרונות, לראות את הרב דרוקמן יוצא להגנת הרב אלון, הרגשתי שהוא נותן לו הכשר. אנשים אמיצים באים לפורום תקנה, מספרים מה הם חוו, והם בשיקול דעת גדול קובעים איך להתנהל עכשיו בעבודה מול הרב אלון. והרב דרוקמן יוצא נגדם בתקשורת ונותן הכשר לרב אלון. אני לא יודע איך הוא יכול לעשות את זה. אני רוצה שהוא יבקש סליחה, אני רוצה שהוא ישקם את האמון של הציבור בפורום תקנה. אני רוצה שיסתכלו לנפגעים בעיניים. כל איש חינוך, מוסד ורב שמתגלגלת לפתחו פגיעה צריך לשאול את עצמו איך אני ממקם את עצמי לטובת הנפגעים? איך אני מפנה אותם לגורמים טיפוליים?".