בית החולים איכילוב
צילום: פלאש 90

"באיכילוב לא סיפרו על תופעות הלוואי של הטיפול וטייחו את המוות של הילדה"

חיים כהן, אביה של שיר כהן חולת הסרטן, לא ידע על הסיכונים בניסוי הרפואי שבו השתתפה בתו עד אחרי שכבר מתה. לפי דוח של מבקרת הפנים של משרד הבריאות, ביה"ח איכילוב טייח את המוות, ולא בדק את הקשר בין מות הילדה לטיפול שקיבלה. "היום זה אני ומחר זה מישהו אחר", אומר האב
סדר יום
23 בדצמבר 2018
13:34

שיר כהן בת ה-12 מתה לאחר שהשתתפה בניסוי רפואי בבית החולים איכילוב, במסגרת הטיפול בגידול הסרטני בראשה. דוח של מבקרת הפנים של משרד הבריאות קבע, כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"ישראל היום", כי בכירים בבית החולים טייחו את מותה של שיר ואת הקשר בין מותה לטיפול בו השתתפה. בריאיון שהעניק היום לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' מספר אביה של שיר, חיים כהן, כיצד בית החולים לא סיפר על תופעות הלוואי והסיכונים של הניסוי הרפואי.

"אנחנו ציפינו שבית החולים ייתן לנו את הטיפול הכי טוב, אבל לא כך היה. היום זה אני ומחר זה יכול להיות מישהו אחר", אמר כהן. לדבריו, חששותיו בנוגע לטיפול בשיר קיבלו אישוש, לאחר שד"ר ליאנה עדני-בני, ניורוכירורגית שעבדה באותה תקופה במחלקה, חשפה בפניו את הפרטים: "היא דיברה איתי שנה וחודשיים אחרי שהילדה נפטרה, והיא חשפה בפני את אי-הסדרים שהיו שם.

האזינו לריאיון עם אביה של שיר כהן ז"ל בכאן רשת ב

"אמרו לנו באותה תקופה שיש אפשרות להשתתף בניסוי, אבל לא פרסו בפנינו את תופעות הלוואי של הניסוי. בחודש שהיינו באיכילוב הרגשנו זלזול. אף אחד לא טרח להסביר לנו מה קורה כשהדברים הסתבכו אחרי הטיפול. לשיר הייתה פריחה והרעה במצב, ובבית החולים לא נתנו מידע ולא איתי איתי.

"מהתחלה היה טיוח כי הילדה בכלל לא התאימה לניסוי, ולא אמרו לנו את זה. בנוסף, אמרו לנו שיש להם ניסיון רב עם הטיפול, כשבפועל שיר הייתה הילדה השלישית בלבד שניסו עליה את הטיפול. בדוח הפטירה כתוב 'מוות טבעי', איך זה יכול להיות מוות טבעי אם ביצעו בה טיפול והיא נותחה שלוש פעמים? איך לא מציינים את הטיפול בדוח הפטירה? אחרי זה יצרתי קשר עם פרופסור רוני גמזו, שהיום מכהן כמנכ"ל איכילוב. הוא הבטיח לי שהוא יבדוק את הנושא, אבל שום דבר לא קרה".

ד"ר עדני-בני, שהחליטה לפנות למשרד הבריאות בדרישה לבדוק את הפרשה, זומנה לשימוע ופוטרה לאחר שחשפה את הטיוח. "זו הייתה תקופה שהתלוננתי על הרבה כשלים בבית החולים", מספרת עדני-בני. "כשיש תלונה על כשלים בניסוי בבני אדם עליי לפנות לוועדת הלסינקי כשמנהל המערך ומנהל המחלקה לא עושים דבר. אני אמרתי שאני לא מבינה איך קרו כל כך הרבה סיבוכים אצל ילדה שטופלה אצלנו. למה זה לא דווח לוועדת הלסינקי כחוק וכדין.

"החלטתי ללכת באופן דיסקרטי לוועדת הלסינקי שאחראית על עשרות ניסויים בבני אדם. אמרתי להם שייש לי הרבה שאלות. מיד אחרי שאני פונה לוועדה אני מקבלת זימון לשימוע. במילים אחרות: 'תסתמי את הפה'. עד היום אין מסקנות לשימוע הזה. אני כתבתי לוועדת הלסינקי העליונה של מדינת ישראל.

"יש תשובה אחת לשאלה מה עומד מאחורי טיוח כזה - פרופסור קונסטנטיני וד"ר רות. ברגע שמזכירים את המילים האלה באיכילוב יש טיוח, ולא רק במקרה הזה. באותה תקופה האנשים האלה נחקרים במשטרה בלהב 433. איש לא קרא לי לתת עדות".

מבית החולים איכילוב נמסר בגובה: "הדוח של מבקרת הפנים של משרד הבריאות הוא דוח פרטי שלה, משולל כל יסוד ולא ראוי להתייחסות. כמו כן, אנו ממליצים לבדק בית בתוך משרד הבריאות באשר לחוסר האחריות של משרד המבקרת, מהאופן הרשלני של בדיקת סוגיה רפואית".