ברז ביתי
צילום: אי-פי

בעקבות החשמל: גם העלייה במחירי המים תתמתן

מרשות המים נמסר שתעריף המים צפוי לעלות בשבוע הבא ב-4.12% ולא ב-4.5% כפי שתוכנן. דוח של הכלכלן הראשי: שיעור הרווחיות של חברות המזון הפרטיות - חריג
ליאל קייזר ועמית תומר
23 בדצמבר 2018
15:39

רשות המים הודיעה היום (ראשון) כי העלייה בתעריף תתמתן בעקבות ההתמתנות הצפויה בעליית תעריף החשמל. מהרשות נמסר כי תעריף המים צפוי לעלות בשבוע הבא ב-4.12% ולא ב-4.5% כפי שתוכנן.

התכנון להעלות את המחיר ב-4.5% בא לאחר הודעת רשות החשמל על התייקרות של כ-6% בתעריף. מליאת רשות החשמל צפויה להתכנס מחר ולהודיע באופן רשמי על העלייה הצפויה בתעריף – גם כן בשבוע הבא.

על רקע גל ההתייקרויות, פרסם היום הכלכלן הראשי במשרד האוצר יואל נוה סקירה על רווחיות חברות המזון הפרטיות המובילות. על פי הדוח, בשנת 2016 היה שיעור הרווחיות הממוצע של החברות הגדולות – הגבוה ביותר ב-20 השנים האחרונות – כמעט 13%. הכלכלן קבע כי שיעור הרווחיות חריג בקרב יבואני המזון.

מהסקירה עלה כי רווחיות חברות המזון הגדולות נמצאת במגמת עלייה משנת 2005. לפי הנתונים, בחברות המזון רוב העובדים משתכרים מעל לשכר המינימום, וכך בעוד שכר המינימום עלה בשנים 2014-2017 בכ-8%, השכר הממוצע לעובדים בחברות המזון הגדולות עלה ב-3% בלבד. לכן, לדברי הכלכלן, לא מדובר בגידול משמעותי במונחים כספיים, בוודאי בהשוואה להיקף המכירות של חברות אלו.

בסוף השבוע הודיע משרד האוצר כי יוותר על העלאת המס על הדלקים כדי לצמצם את התייקרות החשמל. לגבי תחום המזון, תשע מתוך עשר חברות המזון הגדולות במשק כבר הודיעו על העלאת מחירי חלק ממוצריהן. אסם הודיעה בשבוע שעבר שתדחה את ההעלאה אחרי שהוכרז נגדה חרם צרכנים.