הבורסה בתל אביב

"אווירה של פאניקה": איך ישפיעו התנודות בשוק האמריקני?

יום קשה לבורסה הישראלית: המדדים המובילים רשמו ירידה של חמישה אחוזים, שנגרמה בין השאר בשל ירידות בבורסה בארצות הברית בסוף השבוע האחרון. לירידות בבורסה היום יש השפעה על קרנות הפנסיה וההשתלמות שלנו
ליאל קייזר ונתן גוטמן
23 בדצמבר 2018
20:25

המדדים המובילים היום (ראשון) בבורסה בתל אביב רשמו ירידה של חמישה אחוזים, שנגרמה בין השאר בשל ירידות בבורסה בארצות הברית בסוף השבוע האחרון. נעילת המסחר הביאה איתה דווקא התמתנות, לאחר שבשעות מוקדמות יותר נרשמו ירידות גם של שישה אחוזים. הירידות בבורסה השפיעו גם על המשקיעים הישראלים ועלו להם מיליארדים - מאחר שגם קרנות הפנסיה וההשתלמות שלנו מושקעות בבורסה. 


ליום הזה המומחים קוראים "יום העדר", שבו יש נהירה מאסיבית לעבר הבורסה במטרה למכור כמה שיותר, לאור ההתרחשויות בארצות הברית בסוף השבוע. כעת המשקיעים המתוחים ממתינים לפתיחת המסחר מחר בניו יורק ובאסיה, על מנת להבין אם יש כאן סימנים משמעותיים למשבר ואם הצניחה תימשך, או שיווצר "תיקון". 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסרב להתפשר על דרישתו לממן את בניית החומה בגבול ארצות הברית-מקסיקו, וממשיך בהשבתת הממשל האמריקני עד ליום חמישי בשל סירוב הדמוקרטים. ההשבתה מכה ללא רחם במשק האמריקני וביום שישי נרשמו ירידות שערים חדות. החשש הוא שמחר -  כשוול סטריט ייפתח ליום אחד של מסחר לפני חג המולד -הירידות הללו יתחזקו.


עבור הנשיא האמריקני הדבר מהווה גם מכשול פוליטי, לאחר ששם את יהבו על המשק ועל ההתחזקות בבורסה. טראמפ ניסה להטיל את האשמה על נגיד הבנק המרכזי, ג'רום פאואל, בטענה כי מדיניות העלאת הריבית שלו היא המוקד לירידות בבורסה. הנשיא האמריקני אפילו בדק את האפשרות לפטר את הנגיד -עד שהתברר לו כי הדבר אינו בסמכותו.