הודעת ווטסאפ של אחד ההורים

מורה שאיימה, השפילה והתעמרה בילדים - המשיכה ללמד

תלמידי כיתה ב' התלוננו כי המחנכת איימה לחתוך לאחד מהם את הלשון ומנעה ארוחת עשר מילדה אחרת. למרות התלונות של ההורים, המחנכת המשיכה ללמד ולאחר תלונות חוזרות היא הועברה לבית ספר אחר
אסף פוזיילוב
23 בדצמבר 2018
20:20

תלמידי כיתה ב' בבית ספר באשקלון התלוננו כי המחנכת משפילה אותם, מתעמרת בהם ומאיימת עליהם. למרות התלונות של ההורים, המחנכת המשיכה ללמד ולאחר תלונות חוזרות היא הועברה לבית ספר אחר. מעדויות של הורים, שפורסמו הערב (ראשון), עלה בין השאר כי המחנכת איימה שתחתוך את הלשון לאחד הילדים אם ימשיך להפריע ובמקרה אחר אסרה המורה על ילדה לאכול ארוחת בוקר.


במכתב שכתבו ההורים למשרד החינוך ציינו שכמה תלמידים אישרו בפניהם את הסיפור ואפילו את צבע המספריים איתם איימה על התלמיד. העניין נחשף לאחר ששעון יד של אחד הילדים הקליט במהלך שיעור את המחנכת צורחת ומפחידה את הילדים.

לאחר שההקלטה הועברה בקבוצת הווטסאפ של ההורים – הם תישאלו את ילדיהם, שסיפרו שכך מתנהלת המחנכת בדרך כלל ושהם פחדו לספר וחשו אשמה. לדברי ההורים, הם חשו בהידרדרות בלימודים אצל חלק מהילדים שחששו להגיע לכיתה. כששאלו את הילדים מדוע לא סיפרו, הם ענו: "פחדנו שהיא תגזור לו את הלשון".

אחת האימהות כתבה בקבוצת הווטסאפ: הילדה שלי סיפרה שהמורה אמרה – "מי שלא יסיים לכתוב מהלוח – לא יצא לארוחת עשר". עוד לפני שהוקלטו הצעקות, הילדים התלוננו וההורים פנו למנהל ולמורה, שאמרה שהיא מרימה את הקול בצורה סבירה.

מההורים נמסר: "הייתה להם מחנכת מדהימה קודמת, שאהבו וכיבדו אותה מאוד, פתאום כשהגיעה מחנכת חדשה – פחדו להגיע. כל התלמידים מתארים את אותן סיטואציות בלי לדבר ביניהם. בהקלטות שומעים שהיא צורחת על כל התלמידים וגם בתכתובות הווטסאפ מתלוננים ההורים על אותן טענות".

עורך הדין של המורה, עמרם מליץ, לשעבר מנהל מחוז הדרום במשרד החינוך מסר מטעם המורה: "המכתב מסולף ולא משקף את האמת. כל הסיפורים הם שקר וכזב. המורה הרימה את קולה וצעקה על ילד שלמרות הפניות להורים שיטפל בו – לא עזר. המנהל בעצמו אמר שהקשיב מהחלון ושמע שניהלה את השיעור בשקט ובשלווה ונתן לה מחמאות.

"אותו ילד הקליט אותה כשהרימה את קולה. מדובר במתמחה שההתמחות שלה הוראת מתמטיקה. היא שובצה לכיתה ב' עם ילדים בעייתיים, בלי עזרה או מורה חונכת. את כל האשמה יש להטיל על מנהל בית הספר ועל המפקחת. היום היא מצליחה בעבודתה כי היא מלמדת את המקצוע שבו התמחתה".

ממשרד החינוך נמסר: "העניין בטיפול על ידי גורמי המקצוע במחוז. המורה התנצלה במכתב ששלחה להורים על הצעקות, וטענה כי זו לא דרכה והיא כשלה. לגבי שאר הדברים המיוחסים לה אמרה ליו"ר הסתדרות המורים במחוז – שמדובר בהורים שרודפים אותה והמציאו דברים שלא התרחשו".

אייל חסן, יו"ר הסתדרות המורים במרחב אמר בתגובה: "המורה לקחה אחריות על הצעקות, הורחקה מהעבודה לתקופה, שכרה נפגע והובהר לה שתהיה מחוץ למערכת החינוך אם תהיה מעידה נוספת. היא נענשה ושילמה את המחיר. ההורים צריכים לשתוק ולתת אמון במערכת".