ארדואן וטראמפ
צילום: אי-פי

גורם טורקי: "נתניהו סייע לארדואן בכך שהגיב למתקפה שלו"

דובר הצבא האמריקני הודיע כי הצו שמורה על נסיגה מסוריה נחתם. בישראל חוששים מההתקרבות בין ארדואן לטראמפ שאמר כי הנשיא הטורקי הוא המתאים למגר את שרידי דאעש בסוריה
עמיחי שטיין, גילי כהן ורועי קייס
24 בדצמבר 2018
08:44

גורם בטורקיה התייחס הבוקר (שני) להתנצחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן ואמר לכאן חדשות כי "נתניהו סייע לארדואן בכך שהגיב למתקפה שלו במוצאי שבת". הגורם הטורקי ציין כי תגובת ראש הממשלה הייתה "הרמה להנחתה" עבור ארדואן שהגיב, לטענת הגורם, כי הוא בתקופת בחירות מקומיות שייערכו בחודש מארס.

"ארדואן ובכירי מפלגתו היו חייבים להגיב כדי לא להיראות חלשים ומתקפה מהסוג הזה ממקדת את תשומת הלב בארדואן", ציין הגורם. בנושא היחסים עם ישראל אמר האיש כי ישנו שנמוך ביחסים גם מבחינה דיפלומטית בשתי המדינות. הגורם הטורקי הסביר כי עד אחרי הבחירות "אין על מה לדבר מבחינת שינוי ביחסים, אלא אם כן נתניהו יעשה מחווה כזאת או אחרת".

הנושא החם שנמצא על הפרק הוא הנסיגה של ארצות הברית מסוריה והיחסים של הנשיא דונלד טראמפ עם ארדואן. הלילה הודיע דובר הצבא האמריקני כי הפקודה לנסיגה נחתמה. טראמפ ציין כי הנשיא הטורקי הוא האיש המתאים למגר את שרידי דאעש בסוריה. אתמול אמר טראמפ לארדואן כי הנסיגה תהיה איטית ומתואמת היטב.

לפי דיווחים ברשת CNN, לפני עשרה ימים אמר נשיא ארצות הברית לנשיא טורקיה כי "סוריה כולה שלך, ארצות הברית סיימה". בישראל חוששים מההתקרבות בין טראמפ לארדואן וגורם ישראלי ציין כי נשיא טורקיה הפך לדמות שמשפיעה על טראמפ.

היועצת של נשיא סוריה, בות'יינה שעבאן, כתבה ביממה האחרונה מאמר באתר של הערוץ הלבנוני "אל-מיאדן", המזוהה עם חיזבאללה, שבו הגדירה את הנסיגה האמריקנית מסוריה כ"בריחה" והשוותה אותה לנסיגה של צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000. "מה שחשוב הוא תמונת הסוכנים שהאדונים שלהם עוזבים ונוטשים אותם מאה אחר מאה ועשור אחר עשור והם לא לומדים עד היום שהנאמנות והשייכות צריכים להיות בראש ובראשונה לאדמה ולהיסטוריה ולא לאדון", כתבה היועצת.

במאמר יצאה שעבאן נגד מי שמנסה לומר שההחלטה של ארצות הברית לצאת מסוריה התקבלה מעמדה של כוח ולא מעמדה של חולשה: "התלות במה שאומר המערב על עצמו ועל אחרים היא תלות מבישה. מפליא שלמרות כושר העמידה של אימהות ההרוגים והפצועים וההקרבה הקשה, עדיין חלק מאנשים לא מעזים להפוך את המשוואה או לומר במפורש - 'הם ברחו כי אנחנו החזקנו מעמד. הם נסו בבהלה כיוון שאנחנו הקרבנו. גם אם הבריחה הזאת לא עונה על התנאים שאנחנו רוצים, אנחנו נמשיך לפעול ולהקריב עד שנשיג את מה שאנחנו רוצים ועד שהעולם יהיה בטוח שבעלי האדמה והזכויות לא יובסו'".

אתמול קיים ראש הממשלה התייעצות בלתי צפויה בקריה בתל אביב, בה השתתפו בכירים במערכת הביטחון בהווה ובעבר. מהמידע שהגיע לידי כאן חדשות עלה כי אל הדיון הוזמנו בין היתר מפקד חיל האוויר, מפקד חיל הים וראש אמ"ן. גורם המעורה בפרטי הדיון: "מדובר בהתייעצות שוטפת שנקבעה מראש".