תלמידי בית ספר

פסילת מבחני המיצ"ב: "המורה מנחה את התלמידים מה לכתוב"

מורה בכיתה ה' ממרכז הארץ טוענת כי על המורות מופעל לחץ להשיג ציונים גבוהים בבחינה. לדבריה, המורות מקריאות את השאלות וגם רומזות לגבי התשובות. מנכ"ל משרד החינוך: "זה לא רמאות ולא הונאה. מעולם בתולדות ישראל לא הייתה סטריליזציה"
לירן כוג'הינוף
24 בדצמבר 2018
09:58

מורה בכיתה ה' ממרכז הארץ התייחסה הבוקר (שני) לפסילת בחינות המיצ"ב, וטענה כי על המורות מופעל לחץ מצד מנהל בית הספר לעשות הכל כדי להשיג ציונים גבוהים בבחינה. "כשילדים יוצאים להקראה, המורה מנחה אותם מה לכתוב", סיפרה המורה בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. "היא מקריאה את השאלות וגם רומזת לגבי התשובות. זה חדר סגור, ואין השגחה".

האזינו לריאיון המלא:

עוד סיפרה המורה כי בשנים האחרונות הייתה עדה לתופעה שבה מורות מנחות ילדים חלשים שלא זכאים להקראה לצאת להיבחן בכיתה שבה יש הקראות. המורה סיפרה כי מורות רבות מגלות את התשובות במבחן על אף שיש משגיחים חיצוניים בבחינה. עוד טענה כי מורים ומנהלים מכינים קפה ומציעים מזון למשגיחים החיצוניים, וכך נכנסים לכיתה בזמן הבחינה ועוזרים לתלמידים.

בתוך כך, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב התייחס לנושא בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם שלום קיטל, וטען כי "המיצ"ב בודק את ההישגים במתמטיקה ובאנגלית ואת האווירה הבית ספרית. כרגע יש מסקנה שבגלל שיש עלייה של כיתות מותאמות אי אפשר לפרסם את נתוני המתמטיקה והאנגלית. זה לא רמאות ולא הונאה. מעולם בתולדות ישראל לא הייתה סטריליזציה. צריך להתמודד עם זה, צריך לעקור את זה וליצור נורמה של יושר. כשיש תקלה מתקנים, לא מחליפים את כל המערכת ומטילים דופי".

האזינו לריאיון המלא:

אתמול פסל משרד החינוך בפעם הראשונה בכל הארץ את כל בחינות המיצ"ב באנגלית ובמתמטיקה בכיתות ה', בעקבות שיעור חריג של התאמות לקשיי למידה שקיבלו התלמידים, ומזכות אותם בהקראה של הבחינה. על פי הודעת משרד החינוך המבחנים אינם עומדים בכללי האיכות הנדרשים. בעקבות פסילת המחברות, הודיע המשרד כי יהדק את הפיקוח והבקרה על מתן ההתאמות לתלמידים במסגרת מבחני המיצ"ב. המשרד פרסם הנחיות ברורות בנושא, באילו מקרים יש לתת את ההתאמות.