שפי פז

שפי פז: "הגדילו את כמות המעצרים, המשטרה נותנת תנאים מגבילים כעונש"

הפעילה החברתית ממטה המאבק של תושבי דרום ת"א טענה בריאיון לכאן רשת ב כי המשטרה שולטת במחאות ציבוריות באמצעות מעצרים. "בחודשים האחרונים הם נטפלים אלי באופן מיוחד. אוזקים אותך כמו עבד, כאילו ששדדתי מישהו"
סדר יום
24 בדצמבר 2018
11:33
עודכן ב 13:50

הפעילה החברתית שפי פז, ממטה המאבק של תושבי דרום תל אביב, אמרה הבוקר (שני) כי המשטרה אימצה את פרקטיקת המעצרים ככלי לשליטה במחאות ציבוריות. "אנחנו עושים את זה כבר שנים ומעולם לא היו כמויות כאלה של מעצרים", הבהירה בריאיון  לתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב. "המשטרה מתנהלת כאילו מדובר בפושעים. מעלים אותך אזוקה לדיון כמו עבד, כאילו ששדדתי או משהו, ואז מטילים תנאים מגבילים כעונש".

האזינו לריאיון המלא עם שפי פז:

בריאיון שחזרה פז את מעצרה במוצאי שבת: "הגענו לאירוע שערכה עיריית תל אביב בשכונת נווה שאנן, עם דגלי ישראל, משרוקיות ומגאפונים. דיברנו עם אנשים ונוצרה אינטראקציה. תוך חמש דקות המשטרה הקיפה אותי. הקצין האחראי הורה לי להתפנות אבל סירבתי ואמרתי שזכותי להיות שם. הוא אמר 'אז את עצורה' ושישה-שבעה שוטרים גררו אותי לניידת. המפגינים הנוספים שהיו איתי עוד נשארו שם והתגרו בכוונה במשטרה כדי שיעצרו גם אותם - אבל זה לא קרה. המטרה הייתה חד-משמעית לעצור אותי, בחודשים האחרונים הם נטפלים אלי באופן מיוחד".

לאחר שסירבה לתנאים המגבילים - 30 ימי הרחקה וערבות על סך 5,000 שקלים - הפעילה החברתית טוענת כי המשטרה החלה להתמקח עמה. "מעולם לא משחררים מפגינים מתחנת משטרה בלי תנאים מגבילים, זה נהיה אוטומטי. אמרתי שאני לא חותמת ושישכחו מזה. שלחו אותי בחזרה לתא, ואחרי שעתיים הם כבר ירדו לחמישה ימי הרחקה. עשו לי את זה הרבה פעמים ולרוב הם מוותרים, אבל הפעם התעקשו ואמרו שאני עולה לשופט. נשארתי עד 9 בבוקר בתא המעצר ואז לקחו אותי לבית המשפט".

"השופט אמר שאין שום סיבה לתנאים הללו ואין עילת מעצר - ושחרר אותי", הוסיפה פז. "אתמול בערב, כשאני כבר בבית, דופקים לי בדלת שני שוטרים מהתחנה ואמרו שיש לי זימון לבית משפט. המשטרה הגישה ערר והם עדיין מתעקשים על תנאים מגבילים, ורוצים בעיקר את הערבויות". הבוקר הגיעה הפעילה לדיון בבית המשפט המחוזי.

מהמשטרה נמסר: "החשודה נעצרה כשהפרה את הסדר הציבורי באופן בוטה, הפריעה להתנהלות התקינה של פסטיבל אומנות וביצעה עבירות נוספות שחייבו את מעצרה. בתום חקירתה, הוחלט במשטרה לשחררה בתנאים מגבילים להם היא סרבה וביקשה להביאה בפני שופט, שעל החלטתו לשחררה משטרת ישראל הגישה ערר לבית המשפט המחוזי".

"משטרת ישראל תמשיך לפעול על מנת להגן על הציבור הנורמטיבי מפני כל מי שיבקש להפר את הסדר הציבורי בניגוד לחוק, לייצר פרובוקציות שעלולות להוביל לאלימות ולא להישמע להנחיות השוטרים.