בית כלא, ארכיון

פרשת הסוהרות: "התלוננתי על הטרדה בכלא - והמפקד האשים את המראה שלי"

נגה, סוהרת שהוטרדה על ידי אסיר ביטחוני וכיום מחוסרת עבודה, סיפרה לכאן רשת ב: "הפכו את זה לבדיחה ולא עשו עם זה כלום, ובסוף האשימו אותי". העיתונאי לירן לוי: "מחבל תקף מינית את הסוהרות, ושב"ס התנער מהמקרה לחלוטין". עד כה לא התקבלה מהפרקליטות החלטה לגבי העמדתו לדין
סדר יום
24 בדצמבר 2018
12:37

נגה, אחת הסוהרות שהתלוננה על הטרדה מינית וסרסור בכלא גלבוע, אמרה הבוקר (שני) כי גם לאחר חשיפת הפרשה - המתלוננות לא זכו לתמיכה משירות בתי הסוהר. "הצפנו את הדברים, היו עוד בנות שהתלוננו יחד איתי, ולא נעשה דבר", סיפרה בריאיון לתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב.

העיתונאי לירן לוי, שחשף את הפרשה, עשה סדר בפרטים: "קצין המודיעין בכלא נעתר לבקשת אסיר עולם, מחבל מהפתח, שדרש שהסוהרות יעברו לעבוד באגף שלו בתמורה לשקט תעשייתי. המחבל תקף מינית את הסוהרות, והן פשוט נשארו לבד. שב"ס התנער מהמקרה לחלוטין".

האזינו לריאיון המלא:

"לקח לי זמן עד שהבנתי שאני לא מדמיינת, ועד שגיליתי שיש עוד בנות שמרגישות כמוני", שחזרה נגה. "את עוברת והאסיר 'בטעות' נוגע, מלטף את הרגל, נוגע באגן. ההטרדות המילוליות לא פוסקות ואת פשוט צריכה להתמודד איתו לבד כי אף אחד לא עושה כלום. פעם אחת אמרו לי - 'הוא מבקש את הסוהרת הגבוהה היפה, אל תתייחסי אליו כי הוא סתם מפגר'. ממש הפכו את זה לבדיחה". עוד היא סיפרה: "בפעם השנייה דיווחתי אבל לא נפלו מהכיסא. הייתי גם אצל קצין המודיעין וגם אצל מפקד בית הסוהר, ולא פעם אחת. כמובן שלא נעשה דבר. אחרי תקופה ממושכת, העבירו דווקא אותי לבית סוהר אחר, הכל רק כדי לא להאשים את האסיר, חלילה".

חושף הפרשה סיפר עוד כי לאחר מספר לא קטן של תלונות, כולל תלונה למשטרה שהגישה אחת הסוהרות שהוטרדו, האסיר הועבר למתקן כליאה אחר. שעות ספורות לפני פרסום הפרשה לראשונה, האסיר הוחזר לכלא גלבוע. "שלחו אותו לגלות קצרה, הם לא ידעו שהפרשה תיחשף באותו יום", הסביר. "באחת הפעמים שהאסיר תקף מינית סוהרת, הדבר תועד במצלמות האבטחה של שירות בתי הסוהר. הסוהרת נתנה את כל פרטי המצלמות לשוטר שבפניו התלוננה, אך החומר לא נשלף".

לוי הוסיף כי כשנגה הגיעה לשיחה עם מפקד מחוז הצפון, הוא אמר לה: "איך שאת נראית ומה שאת משדרת - לא טוב ולא מתאים לשירות בתי הסוהר". נגה סיפרה כי חצי שנה לאחר שהועברה מכלא גלבוע, זומנה לשיחת שימוע: "קצין משאבי אנוש אמר שלא מרשים לו להגיד מה נושא השימוע, אבל קיבלתי מסר שהוא נובע מהתלונה שלי. אמרו לי את זה בדרכים עקיפות ונתנו לי להבין לבד. אחרי השיחה הזו הבנתי שסיימתי את הקריירה שלי בשב"ס, הבנתי שלא משנה מה אעשה - לא אוכל להחזיר את הגלגל לאחור. זה מקום שגדלתי בו עוד מהשירות הסדיר שלי, וכשמתפתחים אירועים איומים כאלה אף אחד לא נותן לך יד. החלטתי שאני מתפטרת, ועכשיו אני מחוסרת עבודה". לוי הוסיף כי עד עכשיו לא התקבלה מהפרקליטות כל החלטה לגבי העמדתו לדין.