חיילי צה"ל

בעקבות הטענות שצה"ל לא מוכן למלחמה: נתניהו נפגש עם בריק

ראש הממשלה ושר הביטחון נועד כעת בלשכתו בירושלים עם נציב קבילות החיילים. נושא השיחה: הדוחות שבהם התריע בריק כי צה"ל אינו מוכן למלחמה. טענות אלו נידחו בידי איזנקוט ובידי ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון
גילי כהן
24 בדצמבר 2018
13:05

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו נועד היום (שני) בלשכתו בירושלים עם נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' יצחק בריק. השניים דנים בדוחות שבהם התריע בריק כי צה"ל אינו מוכן למלחמה. טענות אלו נידחו בידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הצפוי לסיים את תפקידו בעוד כשלושה שבועות. גם ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון הגיעה למסקנה שצה"ל ערוך למלחמה.

בשבוע שעבר אמר בריק כי המסקנות שעלו מדוח ועדת המשנה למוכנות צה"ל של ועדת חוץ וביטחון שפורסמו יום קודם לכן - אינן מקדמות את השבר שבו נמצא צבא היבשה. בתגובה ראשונה לדוח שפרסמו חברי הכנסת עמר בר-לב ואבי דיכטר, אמר האלוף במיל' כי מסקנות הוועדה אינן תואמות באופן מוחלט את הכשלים החמורים מאד הפוגעים במוכנות צבא היבשה למלחמה. כשלים העולים בדוחות מבקר מערכת הביטחון ובדוח המיוחד שהוציא בריק עצמו.

"לעניות דעתי חברי הוועדה איבדו הזדמנות חד-פעמית להוביל מהלך אמיץ להוציא את צבא היבשה מהבוץ העמוד שבו הוא שקוע", אמר בריק. "הצגתי בדוח 15 כשלים חמורים מאד שפוגעים במוכנות צבא היבשה. הוועדה בדקה רק חלק קטן מהם. גם באותם כשלים חמורים שהוועדה כן בדקה, נמצאו כשלים חמורים מאד בכשירות".

לפני כשבועיים אמר נציב קבילות החיילים בדיון בכנסת של הוועדה לביקורת המדינה כי מוכנות הצבא נמצאת במצב הגרוע ביותר מאז שהתגייס, לפני 53 שנה. בדיון על כשירות מערך המילואים של כוחות היבשה בצה"ל אמר בריק כי "הליבה של הבעיה היא התרבות הארגונית בצה"ל. חומרת המצב מחייבת ועדה חיצונית בראשות שופט, כמו ועדת וינוגרד. ההידרדרות הגיעה לשיא בשנים האחרונות". הוא ציין כי "תרבות קשר של שתיקה עוברת בצבא בכל הדרגות. האינטרס היחיד לנגד עיניי הוא שלא נחזור לטראומת יום הכיפורים".