הולכים לבחירות: נתניהו, בנט וכחלון
פלאש 90

הולכים לבחירות: נתניהו פתח בקרב בלימה מול היועמ"ש

רה"מ החליט שאם נתקע חוק הגיוס, והחלטתו של מנדלבליט צפויה לפני פסח - עדיף בחירות לפני החג. בני גנץ צפוי לרוץ בבחירות הקרובות ועשוי לעשות זאת במפלגתה של עדינה בר שלום
יואב קרקובסקי, פרשנות
24 בדצמבר 2018
23:00

מזג האוויר בסביבתו של ראש הממשלה השתנה בסוף השבוע וככל הנראה להודעה של פרקליט המדינה שי ניצן הייתה השפעה עיקרית בעניין. הפרקליטות, לפי ניצן, סיימה את חלקה – ומעכשיו הגורל הפוליטי של נתניהו נתון בידיו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט.

מי שמחפש סימנים מוקדמים לשינוי הקו של ראש הממשלה יכול להתייחס לפגישה הלילית שלו עם יו"ר מרכז הליכוד, חיים כץ; יו"ר המזכירות ישראל כץ; יו"ר הקואליציה דודי אמסלם והשר יריב לוין. הפגישה עסקה באופן הרכבת רשימת הליכוד לכנסת הבאה – סימן ראשון שמטרתו של ראש הממשלה להיערך לבחירות קרבות. נתניהו עוסק בשאלה שמטרידה מאוד את חבריו לרשימה: איפה ימוקמו המחוזות?

הנושא אולי שולי – אבל זה בדיוק הרמז המטרים לקראת שינוי הקו של נתניהו. עד אותו רגע הוא שאף להתמיד בתפקידיו כראש הממשלה ובעיקר שר הביטחון. אבל ביום ראשון הגיע ראש הממשלה חדור רוח קרב – מקדמים את חוק הגיוס. בניגוד למנהגיו הקבועים, למשוך זמן עד הרגע האחרון, הוא בחר להאיץ מהלכים ולנסות לעמת את הקואליציה שלו עם הבלתי אפשרי – החוק נטול הפתרון הפוליטי.

נתניהו החליט שאם כבר נתקע חוק הגיוס, ואם ניצן משנה את לוח הזמנים כך שהחלטת היועמ"ש צפויה לפני פסח, אז אולי עדיף בחירות לפני החג, וכך ייעצר שעונו של היועץ. אם יחליט מנדלבליט להודיע על החלטתו - הוא מסתכן בהשפעה ישירה על מערכת הבחירות.

יום ההכרזה על בחירות יהיה יום שלרבים הוא יום משנה חיים, אבל לא כולם מבינים זאת בינתיים. היום הזה יהפוך עבור אנשים שטרם תכננו לסיים את הקריירה הפוליטית שלהם לאחד מימיהם האחרונים בכנסת. לעומת זאת – לאחרים זה היום שמקרב אותם לחיים הפוליטיים. כזה הוא בני גנץ, הרמטכ"ל לשעבר.

גנץ הוא השם הנוצץ ביותר במערכת הפוליטית. נכון לרגע זה הוא כבר איבד זמן יקר. ההיערכות שלו הייתה עד כה בעצימות נמוכה. הוא תכנן להקים מפלגה משלו וכל הנראה, את זה הוא כבר החמיץ. רישום מפלגה הינו הליך משפטי מורכב, שגנץ נמצא רק בראשיתו. במערכת הפוליטית גוברת ההערכה כי הרמטכ"ל לשעבר יחבור למפלגתה הרשומה של עדינה בר שלום, "אחי ישראלי", והיא תהווה הפלטפורמה הפוליטית שלו שאיתה ינסה לממש את ההבטחה הפוליטית.


מחנה המרכז שמאל נראה כעת כמו אסופה של מפלגות נטולות מנהיג שיכול להוות אלטרנטיבה לראש הממשלה. כולם מדברים על החיבור לגוש אנטי-נתניהו. השמות הלוהטים לחיבור כזה כולל הרבה שמות של גנרלים – ובהם כמובן גנץ, יעלון ואהוד ברק. ברק דיבר היום (ב') ב"חדשות" לראשונה על האפשרות שיהיה חלק מהמסגרת הפוליטית הזו. האם היא תקום יחד עם המחנה הציוני, או על חשבונו? עוד לא ברור. אם אבי גבאי חפץ חיים הוא צריך לשקול מה מקומו בחיבורים הללו – כי די ברור שתוצאה של פחות מ-20 מנדטים בבחירות תהפוך אותו ללא יותר מאפיזודה קצרת מועד במפלגה, ואולי במערכת הפוליטית.

מול חיבור אופציונלי כזה נערך נתניהו לאופציה של חבירות גם במחנה שלו. גורמים בליכוד שמעו אותו מדבר על חבירות עם הבית היהודי ועם כולנו – תגובה לחיבור שעשוי להתרחש בשמאל מרכז.

יאיר לפיד אינו פרטנר לחבירה נכון לעכשיו, ואת זה כל המערכת הפוליטית מבינה. גם הוא מדבר על חיבורים. השאלה היא למי הוא יחבור, ובאיזה דרך הוא רואה את זה.