ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש
צילום: אי-אף-פי

נתניהו לא לבד: איך מנהיגים בעולם התמודדו עם בחירות תחת חקירות?

רה"מ בנימין נתניהו אינו הראשון ללכת בחירות כשמעליו מרחף צל החשדות. נשיא ברזיל לשעבר לולה דה סילבה לא איבד מהפופולריות שלו למרות פרשות השחיתות בהן נחשד, ורק התערבות בית משפט מנעה ממנו להתמודד מתוך כותלי הכלא. ראש ממשלת צ'כיה הנוכחי נבחר לתפקיד על אף שנחשד בהונאה
מיכל רשף
25 בדצמבר 2018
10:48

ב-9 באפריל 2019 יתקיימו הבחירות לכנסת ה-21, כך הודיעו אתמול (שני) ראשי הקואליציה, ונראה כי השאלה המרכזית שתלווה את מערכת בחירות זו היא מה תהיה מידת ההשפעה של החשדות נגד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו על הבוחרים? המשטרה והפרקליטות כבר המליצו על העמדתו לדין של נתניהו בגין שוחד, וכעת ההחלטה על כתב אישום נמצאת בידיו של היועץ המשפטי לממשלה, אך בכל הנוגע לנעשה בקלפי, הסקרים מראים כי הפופולריות של ראש הממשלה לא נפגעת.

מעבר לסקרים, ייתכן שאת ההשראה להחלטה ללכת לבחירות בצל החקירות נגדו קיבל נתניהו מתקדימים של מנהיגים אחרים בעולם. הוא בהחלט יכול להתעודד משני מקרים בולטים - בברזיל ובצ'כיה, שם החשדות לא פגעו בסיכויי המועמדים להיבחר, לפחות לא עד שבית המשפט החליט להתערב.

לולה דה סילבה - נשיא ברזיל שרצה להתמודד מתוך הכלא

לואיס אינסיו לולה דה סילבה כיהן כנשיא ברזיל מ-2003 עד 2011. הוא עזב את תפקידו בשיא הפופולריות שלו עם 83% תמיכה, והוא נחשב למנהיג האהוד ביותר בהיסטוריה של ברזיל. זאת על אף שהקריירה שלו הייתה עמוסה בפרשות שחיתות.

הפרשה הראשונה הראשונה נחשפה ב-2005, כאשר חברי מפלגתו הואשמו בשוחד לחברי הקונגרס הלאומי בתמורה להעברת חוקים. מאז, במהלך כהונותיו, נקשרו פרשות שחיתות שונות בשמו שך דה סילבה, ורבים ממפלגתו התפטרו או הועמדו לדין. הוא עצמו לא טרח לעשות זאת עד סיום כהונתו ב-2011.

ב-2017 דה סילבה הורשע בעבירות שוחד, אחרי שבית המשפט מצא אותו אשם בקבלת שוחד בסך 3.7 מיליון ריאל ברזילאי – כ-1.2 מיליון דולר - מחברת ההנדסה והתשתיות OAS SA. אחרי שערער וערעורו נדחה, דה סילבה החל לרצות עונש מאסר של 12 שנים באפריל השנה. על פי החוק בברזיל, מועמד לא יכול לרוץ בבחירות שמונה שנים ממועד הרשעתו, ולמרות זאת הוא ביקש להתמודד שוב לנשיאות  באוקטובר 2018, והסקרים ניבאו לו לא פחות מ-30% תמיכה. בית המשפט פסל את בקשתו להתמודד.

לאורך כל תקופת החקירות נגדו נשיא ברזיל לשעבר טען באופן לא מפתיע, וממשיך לטעון, כי מדובר בניסיון להדיח אותו מהשלטון. יש לציין כי גם מנהיגים במדינות אחרות תמכו בטענה שמדובר בתיק שנתפר לו.

אנדריי באביש - ראש ממשלת צ'כיה ששמו נקשר בהונאה וחטיפה

ראש ממשלת צ'כיה הנוכחי, אנדריי באביש, נבחר לתפקיד ב-2017 למרות שנחשד בהונאה. באביש הוא מיליארדר, נחשב לאיש השני הכי עשיר בצ'כיה, בעל חברת חקלאות, מזון וכימיקלים וגם שולט בכלי תקשורת במדינה.

החשדות נגדו כוללים קבלה של סובסידיה בסך שני מיליון אירו מהאיחוד האירופי, בזמן שניהל את אימפריית החקלאות והמזון שלו, לפני שנכנס לפוליטיקה. פוליטיקאים יריבים האשימו אותו גם בניגודי עניינים בעסקיו השונים. באוקטובר 2017 אף הוגש נגדו כתב אישום. כל זה, כאמור, לא מנע ממפלגתו לקבל את מירב הקולות בבחירות לפני שנה.


לצד הזכייה בבחירות, השבעתו של באביש בפראג התקיימה יום לאחר שהמוני מפגינים בבירת צ'כיה ובערים אחרות מחו נגד הקמת ממשלה בראשותו. כמו כן, מאז שמפלגתו ניצחה בבחירות הכלליות, הוא לא הצליח להקים ממשלה יציבה. הסיבה לכך היא סירובן של מפלגות המרכז להצטרף כחברות בקואליציה שלו בגלל כתב האישום נגדו.

באביש מצדו מכחיש שפעל בניגוד לחוק. בשנה שעברה אמר שכתב האישום נגדו הוא מזימה פוליטית שנועדה להפילו. לאחרונה, המשטרה בצ'כיה קשרה גם את שני בניו של באביש לחשדות נגדו. בחודש נובמבר האחרון אף הוקלט בנו על ידי כתבים כשאמר כי אביו ביקש ממנו להתחבא מהמשטרה כדי להימנע מחקירה. הבן טען שהוא נלקח לחופשה כפויה בחצי האי קרים בניגוד לרצונו. ההקלטות יצרו סערה פוליטית והובילו לדרישות להתפטרותו של ראש ממשלת צ'כיה.