השר חיים כץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מסתמן: דוח חמור של מבקר המדינה על התנהלות הוועד בתעשייה האווירית

הדוח יעסוק גם בתקופת כהונתו של שר העבודה והרווחה חיים כץ. במשרד המבקר מתלבטים לגבי מועד פרסומו
צח שפיצן
25 בדצמבר 2018
11:30

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, צפוי לפרסם בקרוב דוח חמור אודות התנהלות הוועד בתעשייה האווירית. הבוקר (שלישי) פורסם בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי הדוח יעסוק גם בתקופת כהונתו של שר העבודה והרווחה, חיים כץ. במשרד המבקר מתלבטים לגבי מועד פרסום הדוח, וייתכן כי יפורסם כבר בשבוע הבא. 

לפני כחודשיים וחצי עיכבה המשטרה לחקירה כמה מעובדי התעשייה האווירית, כחלק מחקירת החשדות לשחיתות בחברה. הנחקרים הם עובדי דרג הביניים האחראים על תהליכי רכש, שהיו מעורבים על פי החשד בפרשה. החקירה נפתחה בעקבות תלונה שהגישה התעשייה האווירית.

כשבוע לפני כן, נעצרו אב ובנו בחשד לשוחד בתהליכי רכש בתעשייה האווירית. ביחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית ביחידת להב 433, פתחו בחקירה גלויה בחשד שהשניים נתנו כספי שוחד, תמורת טובות הנאה בזכייה במכרזים.

השניים הם בעלים של חברה המספקת רכיבים שונים לתעשיה האווירית. על פי החשד השניים הבטיחו לעובדי התעשיה האווירית טובות הנאה שונות בתמורה לקידום מכרזים בהם הם מעורבים. בין השאר הובטחו אחוזים מכל מכרז שיוטה לטובתם. החקירה נפתחה בעקבות תלונה שהגישה התעשייה האווירית.

בפברואר הודיעה המשטרה רשמית כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדה לדין של השר חיים כץ בפרשת התעשייה האווירית. לפי הודעת המשטרה, ממצאי החקירה הצביעו על דפוס פעולה שיטתי ומתוכנן של מעורבים בפרשה שפעלו כדי לקדם תועלת אישית. מלבד כץ, הומלץ להעמיד לדין גם בכירים בתעשייה האווירית, בהם יו"ר ועד העובדים אהוד נוף, חבר הדירקטוריון אמל אסעד, בכיר הוועד, אלי כהן, וחשודים נוספים.

"השר כץ ואחרים, ביניהם בכירי ועד העובדים בתעשייה האווירית, פעלו בקרב עובדי החברה לתועלתם האישית. בתמורה לסיוע מצד מספר חברי וועד, סיפק השר תפקידים נושאי שכר, מחוץ ובתוך התעשייה האווירית", אמרו במשטרה. בנוסף, כץ חשוד שהפר את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה כשפעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים של התארגנות העובדים בתעשייה האווירית. 

מהחקירה עלה עוד החשד כי שר הרווחה ניצל לתועלתו האישית משאבים ועובדים של התעשייה האווירית בשווי אלפי שקלים, למרות היותו נבחר ציבור. לגבי הבכיר בוועד העובדים, אלי כהן, צוין בהודעת המשטרה כי הוא פעל על מנת להעניק הקלות וטובות הנאה אסורות לחברה המספקת שירותי צביעה וניקיון לתעשייה האווירית. לפי החשד, בעלי החברה נהגו להגיש חשבוניות פיקטיביות כדי להסוות את דרכי הפעילות.