מעצרו של טל גונן
שומרי הבית

פעיל נגד אסדות הגז: "נעצרתי מעצר שווא"

טל גונן סיפר בריאיון ל"סדר יום" בכאן רשת ב כיצד נאזק בידיו וברגליו, למרות שלא התנגד למעצר. לאחר מכן הוא הורחק מאזור המחאה למשך 15 ימים. "זו שיטה, ניסיונות ההשתקה לא מפחידים אותנו"
סדר יום
25 בדצמבר 2018
13:18

"אזקו אותי בידיים וברגליים למשך שעות, זה ניסיון השתקה". כך סיפר היום (שלישי) טל גונן, פעיל מארגון שומרי הבית, שנעצר במהלך מחאה להרחקת אסדות הגז והורחק למשך 15 יום מכל אזור שבו מבצעת חברת נובל אנרג'י עבודות. בריאיון לקרן נויבך בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' הוא טוען: "הכול מתועד, היה ברור שהם רק מחכים לרגע שבו יוכלו לעצור אותי".

האזינו לריאיון עם גונן בכאן רשת ב

"הגענו לשטח, הקפדנו לעמוד איפה שמותר לנו, לא חוצים את הגבול של העבודות של נובל אנרג'י, פשוט מחינו על הקטסטרופה", סיפר גונן. "הכלים של נובל התקרבו אלינו בצורה שסיכנה את חיינו. השוטרים עמדו בצד של נובל, מתלחששים איתם ומתואמים איתם. הרגשנו סכנת חיים ולכן פניתי לשוטר כדי שיעזור לנו. הם ניצלו את הצעד שעשיתי, לאחר שלכאורה חציתי את הגבול אליהם, ומיד קפצו על שני שוטרים ועצרו אותי בטענה שהסגתי גבול. זה מגוחך, הכול מתועד וניתן לראות שאנחנו לא מסיגים את הגבול, זה ברור שהם רק חיכו לרגע הזה".

בהמשך, מתאר גונן, הוא נאזק למרות שלטענתו לא התנגד למעצר. "אני אזרח שומר חוק, מורה ומחנך בישראל, עושה עשרות ימי מילואים בשנה, לא נהגתי באלימות, לא איימתי", המשיך. "בניידת שאלו את השוטר בקשר את מי הוא הביא, אז הוא ענה להם: 'לקחתי את ההכי דומיננטי'. זאת השיטה. אחר כך ייבשו אותי בתחנה במשך שעות, שאלתי אותם אם האזיקים הכרחיים, הם ענו שכן. חקרו אותי באזהרה בחשד להסגת גבול. כשרצו להזין את הפרטים במערכת הם גילו שהם לא יכולים כי אין את קורבן העבירה כי אף אחד לא הגיש תלונה. הם היו כל כך להוטים לקטוף אותי משם, שהם היו צריכים לחזור לשטח כדי לגבות תלונה ממישהו כדי להמשיך בתהליך".


בסופו של דבר, במשטרה קבעו כי גונן יוכל להשתחרר תמורת ערבות ובתנאים מגבילים, שאחד מהם הוא הרחקה מכל שטח שבו נובל אנרג'י עובדים במדינת ישראל למשך 15 יום. "יש לי כוונה לגשת לבית המשפט ולערער על התנאים האלה", הוסיף.

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל פועלת בהתאם להוראות החוק והסמכויות שניתנו לה על פי דין, במטרה לשמור על הסדר הציבורי ולאכוף את החוק. שוטרים שהוזעקו למקום הבחינו בחשוד מפר את הסדר הציבורי תוך השגת גבול וכניסה לשטח פרטי בניגוד לחוק על מנת להפריע לעבודות המתבצעות במקום, תוך שהוא מסכן את חייו. בניגוד לנטען, החשוד נעצר לזמן שאינו עולה על שלוש שעות ובתום חקירתו שוחרר שתנאים מגבילים. החקירה בעניינו עודנה מתנהלת מטבע הדברים לא נפרט מעבר לכך".

על תגובת המשטרה אמר גונן כי "הכול מצולם וברור שזו תלונת שווא ומעצר שווא. נובל אנרג'י יחד עם עושי דברם במשרד האנרגיה ואולי גם במשטרת ישראל חושבים שאזרחי מדינת ישראל העלובים והכנועים יראו איך הם מקדמים תכנית שתעשיר את הכיסים המנופחים שלהם על חשבון הבריאות שלנו ושאנחנו עוד נמחא להם כפיים". לטענת גונן, "המעט שאנחנו יכולים לעשות זה לעמוד שם ולמחות איפה שמותר לנו ואם לנובל יש בעיה עם זה, שיתכבדו ויפקיעו את כל שטחי מדינת ישראל ואז אולי נצטרך את הרשות שלהם בשביל לחיות פה. ניסיונות ההשתקה האלה לא מפחידים אותנו, אלא רק מחזקים אותנו".