מיקי זוהר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המליאה אישרה בקריאה ראשונה את פיזור הכנסת

104 ח"כים תמכו בהצעה פה אחד ; נתניהו צפוי לקבל רק שיריון אחד בליכוד
זאב קם ויואב קרקובסקי
26 בדצמבר 2018
08:50
עודכן ב 10:46

החוק לפיזור הכנסת צפוי לעבור היום (רביעי) בשלוש קריאות, בעקבות התקדמות השיחות עם יו"ר ועדת הכנסת מיקי זוהר. כלפי חוץ זוהר עדיין דורש דחייה בפיזור הכנסת כדי להעביר כמה חוקים.

זוהר מוכן כעת להסתפק באישור חוק הפורנו רק בקריאה ראשונה, ולא בשלוש קריאות כפי שדרש. אך לפי ההערכות, לחץ נוסף מכיוון לשכת ראש הממשלה ייגרמו לו לאשר את החוק לפיזור הכנסת.

בדיון בנושא בוועדה אמר זוהר כי "ימים האחרונים היה הרבה שיח בעניין הפיזור. נקבע המועד לבחירות והוא אינו בר שינוי. המועד מקובל ומתואם על כל הסיעות. ראשי הקואליציה החליטו, ואני מגבה את בקשתם לטובת הליכוד. יש מספר חוקים חשובים מאוד למי ששלח אותנו וישלח אותנו". 

יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם אמר בדיון בוועדת הכנסת: "נביא היום את החוק לפיזור הכנסת בשלוש קריאות. אח"כ נתכנס ונדון בכל הבקשות להעברת חוקים. בשבוע הבא נעבוד ימים מרוכזים ונעביר את כל החוקים המוסכמים. רוב החוקים מסוכמים על כל סיעות הבית".

אתמול החליט יו"ר הוועדה לא לאשר פטור מחובת הנחה לחוק לפיזור הכנסת. הוא דרש מראש הממשלה לאפשר למושב הכנסת להימשך עוד שבועיים, כדי להעביר את חוק הפורנו שהוא מקדם. ראש הסגל של ראש הממשלה, יואב הורוביץ, הגיע לדיון בוועדת הכנסת כדי לשכנע את זוהר לשנות את דעתו. בעקבות הלחץ הוא אישר להעלות את החוק בקריאה ראשונה.

בתוך כך, לקראת הפריימריז בליכוד מסתמן שראש הממשלה נתניהו יקבל שיריון אחד ברשימת המפלגה לכנסת הבאה. בנוסף ח"כ אברהם נגוסה יוכל להתמודד על מקום השמור לעולים, למרות שהוא ח"כ מכהן. זאת על מנת להוריד את רף המתח הפנימי במפלגה.