תקיפה בסוריה
צילום: אי-פי

רוסיה: התקיפה הישראלית - הפרה בוטה של הריבונות הסורית

רוסיה טוענת כי תקיפת ישראל בסוריה סיכנה טיסות אזרחיות. כשלושה חודשים לאחר תקרית הפלת המטוס הרוסי, במוסקווה יוצאים נגד התקיפה האחרונה בסוריה שמיוחסת לישראל. לדברי הרוסים, בעת התקיפה שני מטוסים נחתו בדמשק וביירות
עמיחי שטיין
26 בדצמבר 2018
13:50

"תקיפת ישראל בסוריה היא פרובוקציה", כך נמסר היום (רביעי) ממשרד ההגנה הרוסי בהתייחסות לתקיפה אמש בסוריה שמיוחסת לישראל. עוד הודיעו במוסקווה כי התקיפה סיכנה שתי טיסות אזרחיות שהיו באותה עת בנחיתה בנמלי התעופה של דמשק וביירות. בנוסף נאמר כי התקיפה הישראלית מהווה הפרה בוטה של הריבונות הסורית. 

משרד ההגנה הרוסי סיפק פרטים נוספים על התקיפה, ומסר כי שישה מטוסים של חיל האוויר השתתפו בתקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון. כמו כן, מערכות ההגנה האוויריות הסוריות יירטו 14 מתוך 16 טילים ישראליים, כך לפי הרוסים.


הטלוויזיה של סוריה ציטטה הלילה גורם צבאי שאמר כי מערכות ההגנה האווירית הצליחו ליירט את רוב הטילים ששיגרו מטוסי קרב ישראליים משמי לבנון לפני שהגיעו ליעדם. בדיווח נאמר כי בתקיפה נפגע מחסן תחמושת וכי שלושה חיילים סורים נפצעו. קודם לכן דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי כמה טילים ישראליים פגעו בשלושה מחסני נשק של חיזבאללה או של הכוחות האיראניים מדרום לדמשק.

השבועון "ניוזוויק" דיווח הבוקר כי גורם במשרד ההגנה האמריקני אמר שבתקיפה נפגעו כמה אנשי חיזבאללה, לאחר שטילים ששוגרו כוונו אל מטוס שעלו עליו בדרכו לאיראן. לדיווח אין אישור ממקור אחר.

דברי משרד ההגנה רוסי מצטרפים לאמירות קודמות של הרוסים נגד פעילות ישראל בסוריה, מאז הפלת המטוס הרוסי לפני כשלושה חודשים. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר בנובמבר האחרון כי המשך התקיפות של ישראל בסוריה לא רק שלא יוביל לביטחון – אלא גם "יגרום לחוסר יציבות", לדבריו. בריאיון לעיתון הספרדי "אל פאיס", האשים לברוב כי ישראל סיכנה כמה פעמים בעבר את חייהם של חיילים רוסים בסוריה, והוסיף: "ישראל לא תמיד עמדה במחויבותיה בכל הנוגע לאזהרה של צבא רוסיה לפני תקיפות אפשריות".

בתוך כך, גם במערכת הפוליטית הרוסית נמשכה הביקורת הקשה כלפי ישראל. חבר ה"דומא" דמיטרי סבלין אמר לסוכנות הידיעות "ריא נובוסטי": "הפעולות של ישראל גורמות לחוסר יציבות באזור. היום כולם נלחמים בטרור ולא בבנות ברית. מה ישראל עושה? היא מסייעת לטרור או שמנסה להילחם להילחם בשלטון הלגיטימי בסוריה? הפרובוקציה של ישראל רק מעמיקה את עימות".