נתניהו בצאלים
צילום: חיים צח, לע"מ

נתניהו: "לא נשלים עם ההתבססות האיראנית בסוריה"

ראש הממשלה השתתף בטקס סיום קורס טיס והתייחס למאמצים של ישראל במאבק נגד איראן: "בתולדות החיל מעולם לא הייתה פעילות בהיקף כזה". איזנקוט: "רשמנו בשנים האחרונות הישגים רבי חשיבות"
אסף פוזיילוב
26 בדצמבר 2018
15:39

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (רביעי) בטקס סיום קורס טייס בבסיס חיל האוויר בחצרים, והתייחס ברמיזה לפעולות חיל האוויר בתקופה האחרונה. בנאומו אמר נתניהו כי "בתולדות החייל מעולם לא הייתה פעילות בהיקף כזה. כלי טייס שמגיעים גם לזירות רחוקות ורחוקות מאוד". 

"ההגנה על המולדת מתחילה בקטיעת איומים גדולים באיבם. איננו מוכנים להשלים עם ההתבססות האירנית בסוריה, ופועלים נגדה גם בימים אלה", הוסיף נתניהו. "אנו עומדים איתן על הקווים האדומים שלנו בסוריה ובכל מקום אחר. שיתוף הפעולה עם ארהב חזק מאי פעם. ועם זאת מנחה אותנו הייקרון שנגם על עצמנו בכוחות עתמנו מול כל איום וכך אנו עושים".

נתניהו התייחס גם להחלטת טראמפ להוציא את כוחותיו מסוריה ואמר: "אמרתי שלא נרתע לעשות ככל שנידרש. ובכן, אנחנו נדרשים ואנו עושים. החלטת הנשיא טראמפ להוציא את החיילים האמריקנים מסוריה לא משנה את מדיניותנו. אנו עומדים איתן על הקווים האדומים שלנו בסוריה ובכל מקום אחר". 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט נאם בטקס ואמר כי "פעלנו בשנים האחרונות ורשמנו הישגים רבי חשיבות שהביאו לסיכול התחמשות אירנית ובלימת יכולת ההתקפה והמנהור של חיזבאללה. כל פגיעה בישראל נענתה בחומרה והביאה להרתעה וחיסול יכולות אויב".

מפקד חייל האוויר, עמיקם נורקין, התייחס גם הוא להתבססות האיראנית בסוריה ואמר: "יחד עם חייל המודיעין מנענו הקמתה של יכולת צבאית אירנית בזירה הצפונית. זה אינו סוף הסיפור ואם נדרש נפעל באותה נחישות ואותו דיוק, על הקרקע ובאוויר". 

"הפרה בוטה של הריבונות הסורית"

קודם לכן מסר משרד ההגנה הרוסי בהתייחסות לתקיפה אמש בסוריה שמיוחסת לישראל כי מדובר בפרובוקציה. עוד הודיעו במוסקווה כי התקיפה סיכנה שתי טיסות אזרחיות שהיו באותה עת בנחיתה בנמלי התעופה של דמשק וביירות. בנוסף נאמר כי התקיפה הישראלית מהווה הפרה בוטה של הריבונות הסורית. 

משרד ההגנה הרוסי סיפק פרטים נוספים על התקיפה, ומסר כי שישה מטוסים של חיל האוויר השתתפו בתקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון. כמו כן, מערכות ההגנה האוויריות הסוריות יירטו 14 מתוך 16 טילים ישראליים, כך לפי הרוסים.