בריק, ארכיון

בריק תוקף: "אזרחי ישראל ישלמו את מחיר הטיוח החמור של המערכת"

אחרי הדוח שקבע כי צה"ל מוכן למלחמה, האלוף במילואים מגיב בחריפות: "לא יוכלו לומר שלא הזהרתי". בשיחה עם כאן חדשות הוא מוסיף: "הכשלים שאני מעלה בדוח אינם פרשנות אלא מצב עובדתי מהחמורים שהכרתי. אני מציע לפיקוד הבכיר לעזוב את משחקי האגו"
כרמלה מנשה
26 בדצמבר 2018
17:02

האלוף במילואים יצחק בריק מגיב בחריפות לדוח הררי, שקבע כי למרות הפערים שנמצאו - צה"ל ערוך למלחמה: בשיחה עם כאן חדשות הבהיר היום (רביעי) בריק כי "אזרחי ישראל ישלמו מחיר כבד מאוד על הטיוח החמור של המערכת, ואף אחד לא יוכל לומר שלא הזהרתי".

אתמול פורסמו ממצאי הוועדה לבחינת מוכנות כוחות היבשה בראשותו של מבקר צה"ל, תא"ל אילן הררי, שקבעו כי צה"ל ערוך למלחמה וכי יש שיפור משמעותי במוכנות צה"ל למרות הפערים שנמצאו.

בריק חזר על דרישתו להקים ועדת חקירה חיצונית ואוביקטיבית מהר ככל האפשר. עלותה, הוא אומר, היא "כאין וכאפס לעומת המחירים הכבדים מאד שנשלם במלחמה הבאה אם לא נקים אותה". עוד הוסיף בריק כי "הכשלים שאני מעלה בדוח אינם פרשנות אלא מצב עובדתי מהחמורים שהכרתי. אני מציע לפיקוד הבכיר לעזוב את משחקי האגו ולהיכנס לעובי הקורה כדי לתקן את הכשלים לפני שיהיה מאוחר מדי".

"ועדה חיצונית צריכה לשים דגש על בחינת התרבות הארגונית, הניהולית והפיקודית הקלוקלת בצה"ל, שלא נבדקה ע״י צוות מבקר צה"ל והיא האחראית והמחוללת שגורמת להידרדרות החמורה של צבא היבשה", המשיך בריק. "חוסר תקציב זו לא הסיבה. ממצאיו של המבקר כמו גם ממצאיה של ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון, שבדקה אף היא את המוכנות, הם כתב אשמה חריף מאד על מה שקורה בצבא היבשה. עם זאת, הם בחרו לומר כי צבא היבשה מוכן למלחמה".