טראמפ בבסיס חיל האוויר האמריקני בעיראק

טראמפ על הנסיגה מסוריה: "ישראל תהיה בסדר"

הנשיא התייחס להחלטתו במהלך ביקור הפתע שערך בבסיס חיל האוויר האמריקני בעיראק, ודחה את הטענות כי היציאה מסוריה תיצור קשיים עבור ישראל. לדבריו, ישראל מסוגלת להגן על עצמה באמצעות הסיוע הכלכלי מארצות הברית
נתן גוטמן ואיתמר מרגלית
27 בדצמבר 2018
06:51

נשיא ארצות הברית דונלד טארמפ דחה הלילה (חמישי) את הטענות כי החלטתו להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה תיצור קשיים עבור ישראל. בשיחה עם עיתונאים במהלך ביקור הפתע שערך בעיראק, אמר הנשיא האמריקני כי ארצות הברית תעמוד תמיד לצדה של ישראל, וכי ישראל יודעת להגן על עצמה היטב בעזרת הסיוע הכלכלי שהיא מקבלת מארצות הברית. "זו הדרך שבה נטפל בישראל, היא תהיה בסדר", אמר טראמפ. "אנחנו נותנים לישראל 4.5 מיליארד דולר בשנה, ואף הרבה יותר מזה. הם עושים עבודה טובה".

בדברים שנשא קודם לכן ובשיחות עם כתבים, אמר הנשיא כי הפתרון בסוריה צריך להיות פוליטי ולהופיע בדמות כספים שישלמו שכנותיה, ולא ארצות הברית. בנוגע ליציאת הכוחות האמריקניים מסוריה, אמר טראמפ שהמשימה לא תוכננה להימשך לאורך זמן בלתי מוגבל, ותיאר כיצד הגנרלים ביקשו ממנו שוב ושוב להאריך את הפעילות בשישה חודשים נוספים. למרות טענתו שדאעש הובס כמעט כליל, איים נשיא ארצות הברית כי אם ארגון המדינה האסלאמית יתקוף את אמריקה - אנשיו יסבלו כפי שמעולם לא סבלו.

הלילה עזב המטוס הנשיאותי את עיראק והמריא חזרה לארצות הברית. טראמפ ורעייתו מלניה עצרו בדרכם חזרה הביתה בבסיס האמריקני רמשטיין בגרמניה, שם נפגשו עם חיילים. הביקור בעיראק היה הפעם הראשונה בה טראמפ מבקר חיילים המשרתים באזורי קרב מאז שנבחר לנשיאות. לנשיא התלוו רעייתו מלאניה והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. השלושה נפגשו עם חיילים אמריקנים המשרתים בבסיס חיל האוויר.