בחירות

חשש: מדינות ינסו להשפיע על הבחירות בישראל באמצעות פעולות סייבר

מערך הסייבר הלאומי ערך שורת בדיקות במחשבי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, והעובדים עברו הדרכה למניעת פגיעת סייבר בצד הטכנולוגי של מערכת הבחירות.
עמיחי שטיין
27 בדצמבר 2018
08:08

בחודשים האחרונים ערך מערך הסייבר הלאומי שורת בדיקות במחשבי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח הבוקר (חמישי) כי עובדי ועדת הבחירות עברו הדרכה וקיבלו הנחיות ודגשים כיצד למנוע פגיעת סייבר בצד הטכנולוגי של מערכת הבחירות, במטרה להעלות את המודעות לאיומים ולתת המלצות טכניות בנושא.

לקראת הבחירות, הפיץ מערך הסייבר הלאומי חוברת הנחיות להתנהלות בטוחה במרחב הסייבר. מהחוברת עולה כי חשש המרכזי הוא נסיונות להתערבות חיצונית שתפגע בתהליך הבחירות עצמו, או כזו שתנסה לפגוע בתודעת הבוחרים – באמצעות השגת מידע והפצתו באמצעים שונים. בחוברת פורסמה שורת הנחיות המתארות את האיומים השונים ושיטות להתמודד איתם.

בתחילת החודש פרסם משרד החוץ כי בתקופה האחרונה חלה עליה ניכרת בנסיונות ההשפעה על השיח הפוליטי בישראל באמצעות בוטים ברשתות חברתיות. ההערכה היא כי הנסיונות ילכו ויתעצמו ככל שיתקרב מועד הבחירות. במשרד החוץ אף פנו לחברת "טוויטר" והדבר הביא לסגירת 142 חשבונות מזויפים לצמיתות.