העימות במשפט הנהג הדורס של אילון שלו אמסלם

הוריו של אילון שלו אמסלם לעורך הדין של הדורס: "אפס, מכרת את נשמתך לשטן"

הורי הנער שנדרס למוות בתל אביב זעמו על חקירה נגדית שקיים נציגו של הנהג אלי בר זכאי. השופט הורה לצאת להפסקה ופנה להורים: "מבין את הכאב, אבל אתם חייבים לאסוף את עצמכם"
דניאל אלעזר
27 בדצמבר 2018
14:38

עימות חריף פרץ היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כשהוריו של הנער אילון שלו אמסלם בן ה-13 הטיחו מילים קשות בעורך הדין המייצג את אלי בר זכאי, שדרס את בנם למוות. בין השאר, ההורים קובי ודקלה התפרצו וצעקו לעבר עורך הדין אורי קינן: "אפס, אפס, מוכר את נשמתו לשטן".


 ההורים הביעו זעם על קו ההגנה בדיון שנערך בעניינו של הנהג. בחקירה נגדית שערך עו"ד קינן לקצין בוחני התנועה במשטרה, הוא שאל את הקצין אם ניתן לקבוע את מהירות הנסיעה של בר זכאי בעת הפגיעה באילון. בשלב מסוים, קינן נזף בקצין המשטרה בצעקות על כך שקבע בעדותו כי המהירות עמדה על 100 קמ"ש – אף על פי שאין לכך אינדיקציה בחומרי החקירה המופיעים בכתב האישום.

לאחר ההתפרצות של ההורים לעבר עורך הדין, השופט בני שגיא דרש מהצדדים לקחת הפסקה שלאחריה המשפט חודש. "כולם מבינים את הכאב, אבל לעורכי הדין יש תפקיד", אמר שגיא ופנה להורים: "הם צריכים לעשות את התפקיד שלהם, גם אם קו ההגנה נראה בעיניכם מופרך. אי אפשר לנהל משפט, אלא בדרך הזאת".

עוד אמר השופט: "זה לא קל להתנהל בתפקיד של עו"ד קינן, אבל החלק שלכם בשלב הזה זה רק להאזין ולספוג, אין מה לעשות. אני מבין שהכאב לא משותף רק להורים, אבל אתם חייבים לאסוף את עצמכם בתוך האולם. מי שלא יכול לעמוד בזה - לא חייב להיות פה. אלה תעצומות נפש בלתי נתפסות, המשפט חייב להתנהל באווירה שיאפשר את קיומו".

עו"ד קינן אמר לאחר המהומה באולם: "החלטנו חברותיי ואני, מתוך הבנה מלאה לרגישות ולמצב, להתעלם באופן מוחלט מדיבורים כלפינו - הן בתוך האולם והן מחוצה לו". לטענתו, "עם היציאה להפסקה שנועדה כדי להרגיע, התקרב אליי אדם באולם תוך כדי קרבה גופנית כמעט, הסתכל עליי באיום רבתי, תוך כדי שאמסלם צעק לי 'אפס אפס'. אשתו צעקה אליי 'מוכר את נשמתו לשטן'.

"אני לא מוכן לקבל את מה שהיה פה עכשיו, זו הייתה התפרעות רבתי. יש להגנה תפקיד, היא עושה את התפקיד שלה כפי שצריכה לעשות אותו: ביעילות, בנחישות. לא יעלה על הדעת שאני ארגיש עכשיו שאני לא יכול להתקדם".

מוקדם יותר החודש עתרה משפחתו של אילון שלו אמסלם לבג"ץ נגד הפרקליטות בדרישה להוסיף לכתב האישום נגד הנהג הפוגע סעיף של הפקרה. המשפחה טוענת כי בר זכאי אמנם לא ברח מהמקום לאחר התאונה, אך נשאר בזירה כדי להסתיר ראיות ולשבש חקירה – ולא טרח להעניק עזרה לאילון שהוטל פגוע בסמוך.

האב, קובי אמסלם, הסביר את המניע לעתירה בריאיון לכאן רשת ב. "אילון הועף בצומת 26 מטרים באוויר. אם זו לא הפקרה, אז מה כן?", תהה האב בריאיון לאסף ליברמן ויובל אלבשן. לדבריו, "התפיסה של עבירת ההפקרה שגויה - לא רק במקרה שלנו, אלא בתפיסה הכללית. היא פוטרת נהגים מהאחריות לקורבנות".