יוסי בן דוד
צילום: פלאש 90

ראש עיריית יהוד לשעבר הורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים

יוסי בן דוד הורשע בכך שפעל תוך ניגוד עניינים לסייע קבלן שהיה חברו האישי. הוא הוא יתפטר ממועצת העיר ועשוי לרצות עונש של 7 חודשי מאסר
רועי ינובסקי
27 בדצמבר 2018
16:10

בית משפט השלום בראשל"צ הרשיע היום (חמישי) ראש עיריית יהוד לשעבר, בעבירת מרמה והפרת אמונים. זאת על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון. על פי הסדר הטיעון, בן דוד הודה בעבירת הפרת האמונים, יתפטר מתפקידו הציבורי כחבר מועצת העירייה וירצה עונש מוסכם בגובה 7 חודשי מאסר שניתן יהיה לרצותם בעבודות שירות, בכפוף לחוות דעתו של הממונה על עבודות השירות, וכן מאסר על תנאי וקנס בגובה 50,000 שקלים

לפי כתב האישום המתוקן בו הודה בן דוד, במהלך השנים 2009- 2013, במסגרת תפקידו כראש עיריית יהוד וכיושב ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה יהוד-מונוסון, פעל בן דוד לקדם את ענייניו של חברו אליהו עזרא, קבלן בנייה בעיר, במסגרת פרויקט בניה במתחם מלון "אוויה" בעיר. זאת למרות החברות ששררה ביניהם וסיוע כלכלי שהעניק עזרא לבן דוד. כך, במסגרת פעולותיו של בן דוד בעסקת נדל"ן פרטית במרכז יהוד, הכוללת שני בתים ושתי חלקות מקרקעין המיועדות לבניה, העמיד עזרא לבקשת בן דוד ערבות בנקאית ללקיחת הלוואה בסך של כ- 2 מיליון שקלים, שיועדה להשלמת קניית שני הבתים באותם מקרקעין לטובת בן דוד.

בנוסף, חרף מגעים שונים של בן דוד עם בעלי הזכויות בקרקע לקניית שתי חלקות נוספות באותם מקרקעין המיועדות לבניה, נמכרו אותן חלקות בסופו של יום לעזרא בהתאם לתנאי המכירה שסוכמו עם בן דוד. בהמשך נמכרו זכויותיו של עזרא במקרקעין לקרובי משפחתו של בן דוד, בתמורה לכ- 1,900,000 שקלים. עד מועד הפתיחה בחקירה לא הועברו כל התשלומים המוסכמים בחוזה המכירה לעזרא.

על אף ניגוד העניינים שנבע מקשריו האישיים של בן דוד עם עזרא והסיוע הכלכלי שעזרא העניק לו, פעל בן דוד במסגרת תפקידו כראש העירייה לקידום ואישור פרויקט הבנייה במתחם מלון אוויה ביהוד בפני הועדות לתכנון ובנייה, מנהל מקרקעי ישראל, היועץ המשפטי לממשלה וגופים רשמיים נוספים, מבלי שדיווח על ניגוד העניינים המהותי לאף אחד מן הגורמים מולם פעל, ותוך פגיעה ממשית בטוהר המידות של עובדי הציבור, אמון הציבור בעובדי הציבור ותקינות פעולת המנהל.

בין שיקולי הפרקליטות להגיע להסדר הטיעון נלקחו בחשבון העובדה שבן דוד הודה בביצוע העבירות, לקח אחריות על מעשיו ויתפטר מתפקידו הציבורי, לצד חלוף הזמן מביצוע המעשים והחיסכון בזמן השיפוטי של ניהול הליך. החקירה בוצעה על ידי משטרת ישראל יחד עם יחידת יהלום וחקירות מע"מ ירושלים ברשות המיסים.