הסופר עמוס עוז
צילום: פלאש 90

נתניהו על עוז: "על אף דעותינו החלוקות - הערכתי את תרומתו"

הנשיא, רה"מ, שרים וחברי כנסת ספדו לחתן פרס ישראל, שנפטר בגיל 79 לאחר מאבק בסרטן. "יצירותיך יהדהדו בכתבים, שהשארת בלבבות כולנו", כתבה שרת התרבות. כלי תקשורת בעולם, כמו ה-BBC והגרדיאן גם דיווחו על מות הסופר
שני נחשוני, נוב ראובני ואוריה אלקיים
28 בדצמבר 2018
16:32
עודכן ב 17:06

נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו נחמה, ראש הממשלה, שרים, חברי כנסת ואנשי תרבות נפרדו היום (שישי) מהסופר וחתן פרס ישראל פרופ' עמוס עוז, שנפטר בגיל 79 לאחר מאבק במחלת הסרטן. בתו של עוז, פניה עוז-זלצברגר, צייצה בטוויטר: "אבא שלי האהוב הלך לעולמו ממחלת הסרטן זה עתה, לאחר הידרדרות מהירה, בשנתו ובשלווה, מוקף אוהביו".

נשיא המדינה ורעייתו נפרדו מהסופר: "סיפור על אהבה ואור, ועכשיו חושך גדול. נפיל ספרותי, תפארת יוצרינו, ענק רוח, נעמת לנו מאוד".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "מגדולי הסופרים שקמו לישראל. הוא תרם רבות לחידוש הספרות העברית, שבאמצעותה ביטא בכישרון וברגש חלקים חשובים של ההוויה הישראלית. על אף שדעותינו היו חלוקות בנושאים רבים, הערכתי עמוקות את תרומתו ללשון העברית ולספרות העברית המתחדשת". 

שרת התרבות מירי רגב אמרה: "הצטערתי להתבשר על פטירתו של עמוס עוז, חתן פרס ישראל, שעוטר בפרסים ובאותות הוקרה רבים על כתיבתו מעוררת ההשראה. 'פה ושם בארץ ישראל' ובעולם כולו יהדהדו יצירותיך בכתבים, שהשארת בלבבות כולנו. נוח בשלום, עוז הרוח שלנו!".

יו״ר מרצ ח״כ תמר זנדברג אמרה כי ״עמוס עוז הוא אחד הסופרים הגדולים בכל הזמנים, איש רוח אמיץ שלא חשש להביע את דעותיו ובעזרת כישרונו להלחם על עתידה של ישראל. האומץ שלו, במיוחד בימים כאלה, יחסר לנו מאד״.

מתנועת שלום עכשיו נמסר כי התנועה ופעיליה אבלים על לכתו של עמוס עוז, שכיהן בעבר כדובר התנועה: "ישראל נפרדת היום מאחד מענקי התרבות שלה, ציוני בכל רמ"ח אבריו שפעל עד יומו האחרון לקידום השלום". יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר: "עוז, מגדולי הספרות העברית לדורותיה, השמיע קול יוצא דופן וכל כך ישראלי שהצליח להישמע בעולם כולו".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) בתגובה על מותו של עוז: "עמוס עוז, איש הרוח הישראלית, מעמודי התווך של התרבות והספרות שלנו, הלך לעולמו. אני מודה לך באופן אישי, איש יקר, על ההון התרבותי והרוחני שהענקת לנו, על המילים והאוצרות שהותרת אחריך שימשיכו ללוות אותנו. המורשת שלך חלחלה עמוק בכל חלקי החברה הישראלית ונמשיך ליצור לאורך. יהי זכרו ברוך".

גם כלי תקשורת בעולם נפרדו מהסופר, שספריו תורגמו ל-45 שפות - יותר מכל סופר ישראלי אחר. "עוז היה אחד מהסופרים הישראלים המוכרים ביותר", נכתב ב-BBC. בגרדיאן ציינו את מיטב יצירותיו של עוז.

עוז נחשב לאחד מבכירי הסופרים ואנשי הרוח בישראל. הוא היה פרופסור אמריטוס לספרות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, זכה בעשרות פרסים על יצירתו, בהם פרס ישראל לספרות ב-1998, והיה מועמד לפרס נובל. הוא הניח אחריו אישה ושלושה ילדים.

תגיות:
עמוס עוז