הסופר עמוס עוז
צילום: אי-פי

"עמוס עוז היה אח ורע": הסופר אלי עמיר נפרד מחברו

עוז נפטר בגיל 79 ממחלת הסרטן. נעם תיבון, שהיה תלמידו, סיפר: "הוא היה איש צנוע – הוא היה מתלבש פשוט ומדבר פשוט". הסופר אלי עמיר נזכר איך שכנע אותו עוז לכתוב את הספר "מפריח היונים" על יוצאי עיראק
חדשות השבוע
28 בדצמבר 2018
21:42

הסופר אלי עמיר נפרד הערב (שישי) מחברו הסופר וחתן פרס ישראל עמוס עוז, שנפטר היום בגיל 79 לאחר מאבק במחלת הסרטן. עמיר סיפר כי עוז היה בשבילו "אח ורע" וציין כי הוא היה "פטריוט אמיתי". האלוף (במיל') נעם תיבון, שהיה תלמידו של עוז, סיפר על אדם צנוע. "הוא היה מתלבש פשוט ומדבר פשוט", אמר תיבון בריאיון לאמיר בר שלום בחדשות השבוע בכאן 11. 

עמיר נזכר כי איך עוז שכנע אותו לכתוב את ספרו "מפריח היונים" על יוצאי עיראק. "הוא אמר לי אלי, תבין, אם לא תכתוב את הסיפור של יציאת עיראק, אף אחד לא יכתוב אותו. כשהספר יצא הוא היה מאושר כמוני", אמר עמיר בתכנית. 


תיבון סיפר על לימודיו בתיכון, כשלמד פילוסופיה אצל עוז בכיתה י"ב: "קרה לי דבר נפלא – בכיתה י"ב נרשמתי לשיעור פילוסופיה והמורה היה עמוס עוז. אני זוכר את המבט שלו – מבט חודר ועיניים טובות ותומכות. עוז היה קודם כל מחנך ובן אדם. החתירה שלו לשלום זה דבר שליווה אותו. הוא לא הסתתר מאחורי שום דבר".

עוז נחשב לאחד מבכירי הסופרים ואנשי הרוח בישראל. ספריו תורגמו ל-45 שפות - יותר מכל סופר ישראלי אחר. הוא היה פרופסור אמריטוס לספרות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, זכה בעשרות פרסים על יצירתו, בהם פרס ישראל לספרות ב-1998, והיה מועמד לפרס נובל. הוא הניח אחריו אישה ושלושה ילדים.

תגיות:
עמוס עוז