ציון שנקור
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

המג"ד האתיופי הראשון: "לא צריך לרחם עלינו בשום מצב"

ציון שנקור מתקומם על "הפסטיבל התקשורתי" כלשונו שנוצר סביב הנווט האתיופי הראשון בחיל האוויר: "להראות כאילו האנשים האלה באו מהג'ונגל והצליחו לעשות משהו, זה נראה לא טוב"
קלמן-ליברמן
30 בדצמבר 2018
10:55

ציון שנקור, מי שכונה "המג"ד האתיופי הראשון בצה"ל", התייחס הבוקר (ראשון) לנווט חיל האוויר הראשון מהעדה האתיופית, שקיבל את כנפי הטיס בשבוע שעבר. שנקור יצא נגד "ההפנינג" בתקשורת, כלשונו, שהיה סביב המקרה. "זה בסדר שזה הופיע בחדשות, אבל לא יותר מדי. לא צריך לרחם עלינו בשום מצב, אל תעשו העדפה מתקנת", אמר שנקור בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם ציון שנקור

"להפוך את זה לפסטיבל - 'אלה באו מהג'ונגל והצליחו לעשות משהו' - זה לא נראה טוב בעיניי ובעיני החברה", הסביר שנקור. הקצין הבהיר כי הוא יהיה מרוצה כשאירועים כאלה לא יתפרסמו בתקשורת. "יש טייסים אתיופים באתיופיה ויש רופאים. אם אנחנו כחברה נדע לקבל את השונה באופן אמיתי, לא לעשות לו טובה, תהיה לנו חברה טובה וחזקה יותר.

לדברי שנקור, העדפה מתקנת תעשה נזק. "כל הזדמנות שיש לתקשורת ולחברה להנציח את המושג 'ראשון' מלווה אותנו לאורך כל השנים וזה לא פשוט לנער שבתחילת דרכו מקבל את המעמסה הזאת", אמר הקצין.  


בשבוע שעבר סיים בפעם הראשונה בתולדות חיל האוויר חניך, סגן י' בן העדה האתיופית, את קורס הטיס והוא יהפוך לנווט קרב. "זה סיום של שלוש שנים ארוכות מאוד שהשקעת בהן כל כך הרבה" הוא אמר. "הגיע הזמן סוף סוף לעמוד על רחבת המסדרים ולקבל כנפיים. זו בעצם רק תחילת הדרך".

סגן י' סיפר על הדרך שעשה בקורס ושלח מסר לבאים אחריו: "כשהגעתי לקורס הייתי מלא בדעות קדומות ובמחשבות ואתה מופתע לגלות שיש סביבך בני אדם ואתה מבין שיש לך מקום ושזה אפשרי ויש לך איך ועם מי להתקדם", הוא אמר. "התחושות בסוף הקורס מורכבות. תגיעו לכל מקום שבו תהיו עם כל הרצון להצליח, לשנות, לשפר, לעשות הכי טוב שאתם יכולים. זה מה שעושה אותנו לצבא חזק יותר".