השר חיים כץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"כסף לבן ליום שחור": מבקר המדינה בדוח חמור נגד ועד התעשייה האווירית

בדוח עולה תמיהה לגבי השימוש שהוועד עושה בכספים שמועברים אליו - יתרות של כמאה מיליון שקלים. בכירה בדירקטוריון צוטטה: "התחושה היא שחיים כץ מנהל את החברה"
צח שפיצן
30 בדצמבר 2018
15:59

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פרסם היום (ראשון) דוח חמור שעוסק בוועד עובדי התעשייה האווירית. הדוח מתייחס בין השאר גם לתקופה שבה שר העבודה והרווחה חיים כץ עמד בראש הוועד. מהדוח עולה מעורבות של כץ בהליכים משמעתיים של עובדי החברה ולחצים שהפעיל בנושא. בכירה בדירקטוריון, יו"ר ועדת הביקורת, צוטטה: "התחושה היא שחיים כץ מנהל את החברה".

בדוח עולה תמיהה לגבי השימוש שהוועד עושה בכספים שמועברים אליו לאחר שבקופת הוועד היו יתרות של כמאה מיליון שקלים. כץ הסביר לאנשי המבקר את הסכומים: "כסף לבן ליום שחור", כלומר כספים למאבק של הארגון.

המבקר מציין כי חברי ועד שעומדים לדין משמעתי זוכים לעונשים קלים וההליכים בעניינם נמשכים זמן רב. בחלק מהמקרים מוזכרת מעורבות של חיים כץ שעל פי הדוח, לחץ על ההנהלה להקל בעונשם של העובדים. בעקבות מעורבות זו העירה יו"ר וועדת הביקורת של החברה: "חיים כץ מעורב בעניינים שהוא לא צריך להיות מעורב בהם ומטיל וטו על קיום הליכים".

מעורבות זו של כץ הוזכרה במקרה של חבר ועד שעלו נגדו חשדות פליליים. סמנכ"לית משאבי אנוש של החברה סיפרה לוועדת הביקורת: "חיים כץ לא מוכן שיתקיים שימוע לעובד. הוא איים שאם יתקיים השימוע הוא ישבור את הכלים". הסמנכ"לית סיפרה כי היא "משוחחת עם חיים כץ מדי ערב".

הדוח מדגיש כי היחס המקל לחברי הוועד נמשך גם לאחר תקופתו של כץ, כאשר מקורבו אהוד נוף עמד בראשות הוועד. בדוח נכתב כי באחד המקרים התפרצו 35 חברי ועד אל חדר הדירקטוריון כשהם עטופים בטליתות, תוקעים בשופרות וקוראים לעבר יו"ר ועדת הביקורת: "לשליח ציבור יש חשיבות רבה להיזהר במעשיו. שמא חס וחלילה לא יצא חי מקודש הקודשים".

מדוח הביקורת עלה עוד כי במשך שנים עמדו יתרות הכספים בקופת הוועד על מאה מיליון שקלים. החברה העבירה מדי שנה 15 מיליון שקלים לקופת הוועד, אולם לפי הדוח הבקרה על הכספים הייתה רופפת מאוד. בדוח מצוטטת סמנכ"לית הכספים של החברה כשהיא אומרת לוועדת הביקורת: "החברה אינה יודעת כמה כספים יש בקופה". חברי הוועדה ציינו כי "הוועד אמור להוציא את הכספים על העובדים, לא לצבור כספים בקופתו". בפגישה עם מבקר המדינה הודה כץ כי אלה סכומי הכסף שנצברו בקופה וטען כי מדובר ב"כסף לבן ליום שחור".

הכסף בקופת הוועד הגיע משני מקורות. המקור הראשון הוא כאמור 15 מיליון שקלים שהעבירה מדי שנה החברה. המקור השני הוא גביית דמי ועד מהעובדים. מהביקורת עלה כי במשך שנים רבות 60%-65% מהכספים שימשו ל"הוצאות משרד", כלומר בעיקר הוצאות שכר של עובדי ארגון העובדים ומקצתם הוזרמו לפעילויות רווחה ותרבות.

מהדוח עלה עוד כי עלות השכר של אהוד נוף, שהחליף את חיים כץ, הסתכמה בשנת 2015 בכ-920 אלף שקלים ובשנת 2016 ביותר ממיליון שקלים. לפי הדוח, עלות השכר של כלל חברי הוועד עמדה על כ-30 מיליון שקלים לשנה, אולם חלקם קיבלו משכורת וכלל לא עבדו עבור התעשייה האווירית, אלא הקדישו את כל זמנם לפעילות הוועד. כלומר נוצר מצב שהתעשייה האווירית משקיעה עשרות מיליוני שקלים בעובדים שכלל לא תורמים לה.

עוד עלה מהביקורת כי חלק מחברי הוועד מקבלים רכב צמוד למרות שהם לא זכאים לכך. רבים מחברי הוועד קיבלו גם תוספת עבור שעות נוספות שהסתכמה בעשרות אלפי שקלים לחודש למרות שכאמור חלקם בכלל לא עבדו בשביל החברה.

חוץ מהכסף של ארגון העובדים, התעשייה האווירית נתנה לגוף שקשור בוועד קרקע של 26 דונמים, עליה פועל קניון וכל זה ללא תמורה. הקניון מגלגל מחזור של 30 מיליון שקל בשנה והרווחים שלו הם כשני מיליון שקלים מדי שנה. בקניון יש חנויות בגדים, צעצועים, מוצרי חשמל, ציוד ספורט ועוד. הקניון לא משלם דמי שכירות.

כץ המשיך למלא במקביל לתפקידו כחבר כנסת את תפקיד יו"ר הוועד. בסך הכל כיהן בתפקיד במשך 22 שנים משנת 1993 עד 2015. לאחר מכן החליף אותו מקורבו אהוד נוף וכיום עומד בראשות הוועד בנו יאיר כץ.

כץ מסר בתגובה: "חלק מהערות המבקר כבר תוקנו וחלק מההערות נובעות מאי הבנה של משרד מבקר המדינה בעולם יחסי העבודה. הדוח מוכיח כי פעלתי בניקיון כפיים מוחלט וכי לאורך כל הדרך ראיתי רק את טובת העובדים, הארגון, והמפעל לנגד עיניי. לצערי ובניגוד לחוק, חלק מהדוח הודלף והתפרסם בתקשורת ונעשה בו שימוש שנועד לפגוע בשמי הטוב. אמשיך לייצג ולשמור על זכויות עובדים וגמלאים גם בכנסת הבאה וביתר שאת".

מארגון עובדי התעשייה האווירית נמסר בתגובה: ״אנו מקבלים את הערות הביקורת ופועלים ליישומן. לשם הטמעת השינויים הנדרשים, כבר הוקם צוות מקצועי בראשות פרופ׳ ירון זליכה שהחל בעבודה. ארגון העובדים מתנהל בשקיפות מתוך מחוייבות לעובדי החברה ולפני כמה חודשים פרסמנו את הנתונים הכלכליים לכל העובדים. הדוחות הכספיים המבוקרים של ארגון העובדים גלויים אף הם ועומדים לרשות הנהלת החברה.

"לזכות עובדי התעשייה האווירית עומדת קרן הגנה לשעת חרום. במשך למעלה מ-25 שנה הצלחנו לחסוך כ-5,700 שקלים לכל עובד מכספים שהופרשו על ידי העובדים בלבד. כספי הקרן מנוהלים באחריות ומבוקרים על ידי אנשי מקצוע מיומנים. ארגון עובדי התעשייה האווירית מגן על הביטחון התעסוקתי של העובדים ואנו גאים על כך שלעובדים זכויות ותנאים סוציאלים ראויים בחברה״.

תגובת התעשייה האווירית לדוח מבקר המדינה: "התעשייה האווירית מברכת על בדיקת המבקר וכבר החלה להפיק לקחים ולבצע תיקונים בנושאים שהועלו בו. יודגש כי הנושאים שבהם עוסק הדוח קשורים כולם בדרכי פעילות שהיו נהוגות בחברה במשך עשרות רבות של שנים. החברה מצויה כיום בעידן של שינוי דרמטי הכולל את כל רבדי התנהלותה הארגונית והעסקית, לרבות מאפייני הממשקים עם ארגון העובדים.

"כבר עם קבלת טיוטת הדו"ח, לקחה החברה לתשומת ליבה את הנושאים שהועלו בו והחלה בפעולות לטיפול בהם, בהובלת הדרגים הבכירים ביותר בחברה, בין השאר בנושאי המימון והבקרה על כספים. הנהלת החברה פועלת להבטחת קיומן של נורמות ראויות של ממשל תאגידי ואתיקה כבסיס לכל פעילותה, ותפעל לרענונם, כינונם ויישומם של כל המנגנונים הנדרשים על מנת להבטיח זאת".

תגיות:
חיים כץ