חילוץ הנערים בנחל צפית
צילום: מאור קינבורסקי, פלאש 90

"עוד נדבך שמראה עבריינות": הורי ההרוגים באסון צפית בעתירה נגד פתיחת המכינה מחדש

על פי העתירה, הייעוד של המבנה בו יושבת המכינה הוא לבית מלון בלבד ולא למכינה קדם צבאית. רותם בר שלום, אמה של אילן שנהרגה באסון: "עוד נדבך שמראה את העבריינות והאופן שהמכינה התנהלה"
לירן כוג'הינוף
30 בדצמבר 2018
14:07

ההורים השכולים של הנערות והנער שנספו באסון השיטפון בנחל צפית ממשיכים להילחם נגד פתיחתה המחודשת של מכינת "בני ציון". רותם בר שלום, אמה של אילן שנהרגה באסון, עתרה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד עיריית תל אביב-יפו והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בטענה כי המכינה יושבת ברחוב טרומפלדור ופועלת במקום בניגוד להיתר שניתן לה. כך פורסם היום (ראשון) בכאן רשת ב.

על פי העתירה, הייעוד של המבנה בו יושבת המכינה הוא לבית מלון בלבד ולא למכינה קדם צבאית, שם לומדים החניכים ומקצת מהזמן גם ישנים שם. בעתירה נטען כי עיריית תל אביב מודעת כי המכינה עושה שימוש חורג במבנה, אך לא עושה דבר.

רותם בר שלום אמרה בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב': "המכינה שהרגה עשרה ילדים אמורה להיסגר. הילדים נהרגו על מזבח היהירות והזחיחות והעתירה הזו היא עוד נדבך שמראה את העבריינות והאופן שהמכינה התנהלה. זה מקביל לזה שמשרד החינוך ומשרד הביטחון נותנת למכינה הזאת ולעוד מכינות להתנהל ולעשות מה שהן רוצות".

לפני כחודש, כחצי שנה לאחר האסון בנחל צפית בערבה, פרסמה מכינת "בני ציון", שארגנה את טיול הגיבוש במהלכו אירע האסון, דוח לפיו "ראוי שהמכינה תמשיך להתקיים". הדוח אמנם עוסק בפעילות המכינה לפני האסון, ולא במהלכו, אך הוא עדיין מצביע על כשלים שונים בהתנהלות הנהלת "בני ציון". מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "אנחנו בוחנים את העתירה, ונגיב לבית המשפט כנדרש".

בדוח צוין כי צוות המדריכים לא מספיק מגוון ומנוסה, הפועל תחת עומס. הצוות כלל מדריכים שברובם המכריע היו בעלי ניסיון מקצועי נמוך וללא השכלה אקדמית, ועם תחלופה מהירה יחסית. כמו כן, "בני ציון" הייתה ידועה בתור מכינה אינטנסיבית במיוחד. חלק מהבוגרים מעידים על מחסור בשעות שינה, תזונה לא מספיק מגוונת ובריאה וחוסר בזמן אישי לתהליכי עיבוד ומנוחה.

באסון נהרגו: אלה אור, תושבת מעלה אדומים; יעל סדן ומעיין ברהום, תושבות ירושלים; רומי כהן, תושבת מאור; גלי בללי, תושבת גבעתיים; צור אלפי, תושב מזכרת בתיה; אגם לוי, תושבת מושב חירות; שני שמיר, תושבת שוהם; אילן בר שלום, תושבת ראשון לציון; עדי רענן, תושבת מכמורת.