עמוס עוז
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

אלי עמיר נפרד מעמוס עוז: "איבדתי חבר שכל פגישה איתו הייתה חוויה עמוקה"

הסופר נפרד מחברו עמוס עוז ומספר עליו בריאיון בכאן רשת ב. הוא פירט על בקשתו שיכתוב את סיפורם של יוצאי עיראק. עמיר הוסיף כי "הוא סייע לכל בן אדם שפנה אליו בכל בעיה שיכל לפתור"
קלמן ליברמן
30 בדצמבר 2018
15:54

הסופר אלי עמיר נפרד הבוקר (ראשון) מחברו עמוס עוז בריאיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב. הוא סיפר על עוז, שנפטר ביום שישי בגיל 79, ואמר כי "איבדתי חבר, אדם חכם שתענוג היה להקשיב לו. מרעיפים עליו הרבה שבחים ובצדק, שהיה אדם צנוע מאוד. הוא סייע לכל בן אדם שפנה אליו בכל בעיה שיכל לפתור, ותמיד בחיוך המקסים שלו".

האזינו לריאיון עם אלי עמיר

עמיר סיפר על אחת מפגישותיו עם עוז: "באתי לחולדה, ישבנו שלוש שעות וחצי, יצאנו חבוקים כמו חברים. הייתי סופר חדש אחרי ספר ראשון, והוא מדבר איתי בהתלהבות עצומה. הוא אמר לי 'אני מפציר בך, תכתוב את הסיפור של יוצאי עיראק, התקופה האחרונה לפני שעליתם ארצה'. אם אתה לא תכתוב את זה, אף אחד לא יעשה את זה'. היה לו מאוד חשוב שהסיפור שלנו, יהודי המזרח, יהיה על מדף הספרים יחד עם הסיפור שלו".

עוז נחשב לאחד מבכירי הסופרים ואנשי הרוח בישראל. ספריו תורגמו ל-45 שפות - יותר מכל סופר ישראלי אחר. הוא היה פרופסור אמריטוס לספרות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, זכה בעשרות פרסים על יצירתו, בהם פרס ישראל לספרות ב-1998, והיה מועמד לפרס נובל. הוא הניח אחריו אישה ושלושה ילדים.