נועה קנטמן
צילום מסך

"האנס שלי שוחרר רק כי היה צפוף בכלא, למה לא דואגים לי?" | כאן משתפים

נועה קנטמן גילתה ממש במקרה ששחרורו של התוקף שאנס אותה הוקדם בחודשיים. היא מיהרה להגיש צו הרחקה כדי שלא תיתקל בו במקרה ברחוב, ולא מבינה איך דברים כאלו יכולים לקרות?
אורית נבון
30 בדצמבר 2018
16:34
עודכן ב 18:01

אז איך זה מרגיש כשהעבריין שאנס אותך משתחרר חודשים לפני הזמן,"ואפילו לא בגלל ניכוי שליש אלא כי היה צפוף בכלא"? מדגישה נועה קנטמן מירושלים. לפני שנה וחצי גילתה שבמקום שנתיים בכלא, העבריין ייצא לחופשי אחרי שנה וחצי בלבד. למה? כי צפוף. "למה חושבים על רווחת האסירים, ולא חושבים עלינו, הנפגעות?", היא שואלת. "למה מי שפגע מתחשבים בו, צפוף לו, מסכן - ומי שנפגע אומרים לו 'תתמודד'? התחושה היא שהמערכת לא סופרת אותי והגישה הזאת צריכה להשתנות".

היא בת 28, נראית אסרטיבית וחזקה אבל לא מסתירה את העובדה שהיא עדיין סובלת מהטראומה, התקפי חרדה פה ושם, התמודדות יומיומית. קנטמן נאנסה בדייט ראשון: הם נפגשו בבית של חברים וכבר כשיצאה לקראתו היא שמה לב לאגרסיביות מצדו. כשהגיעו לדירה הוא התנפל עליה, קנטמן מתארת מאבק בינו לבינה, סיוט שנפל עליה בהפתעה מוחלטת. "אמרתי לו שאנחנו דתיים", היא אומרת, נבוכה. כמה תמימה הייתה אז. שעה וחצי נמשך הדייט הזה, שעבורה היה גיהינום מהתחלה ועד הסוף.

"שעה של מאבק, ועוד חצי שעה שפשוט נתתי לו לעשות מה שהוא רוצה", היא מתארת את חוסר האונים. "בגלל שזאת סיטואציה אלימה, את לא יודעת מה מחכה לך בשנייה הבאה, את פוחדת לעשות משהו שיגרום לו להיות אלים יותר". למחרת סימס לה שלא התכוון, "זה לא אני", הוא כתב לה. היא הגישה מיד תלונה במשטרה, כעבור כמה ימים נעצר. ציפתה שיקבל יותר משנתיים, אבל הפרקליטה אמרה לה שהיא "ברת מזל שבכלל הכניסו אותו לכלא".

אלא שכאמור, השנתיים האלה התקצרו באופן לא צפוי: קנטמן גילתה זאת במקרה, כשנכנסה למערכת האוטומטית לבדוק מה שלום האנס. "התברר לי שבעוד שבוע הוא משתחרר והייתי בטוחה שזאת טעות", היא אומרת. כשהתקשרה לברר נאמר לה שזה המצב, ומכאן היא רק חשבה מה עושים עכשיו. "הבשורה הזאת מצריכה התארגנות", היא מסבירה, "הייתי צריכה להוציא צו הרחקה כדי שלא יגור בסמוך אליי או בשכונה שלי. אנשים אומרים – 'גם ככה הוא היה משתחרר מתישהו, מה זה משנה כמה חודשים לפה או לשם'. הם לא מבינים שבשבילי כל לילה שהוא בכלא, זה עוד לילה שבו אני יכולה לישון בשקט. אחרי שהוא השתחרר, כל פעם היה נדמה לי שאולי אני רואה אותו, ברחוב, במעלית. זה חוסר שקט שקשה להבין, גם אם רציונלית אני יודעת שהסיכוי שיפגע בי שוב נמוך, עדיין כשנדמה לי שאני רואה אותו, הלב מתהפך".

העבריין שפגע בה שוחרר לפני שנה וחצי, והשבוע כשפורסם ששוב השתחררו מהכלא 970 אסירים בגלל צפיפות, הכל חזר אליה. "אי אפשר לשחרר עברייני מין ואלימות כי צפוף, זאת סיבה לא הגיונית", היא אומרת. היא בסדר עכשיו, עברה תהליך של שיקום, "ועדיין אני עוברת, עם מטפלת מדהימה. אחרי האונס חשבתי שהחיים שלי נעצרו וזה לא כך, יש בי כוחות, אני מתמודדת, מרגישה שניצחתי. ועדיין, נעשה כאן חוסר צדק: גם בעובדה שהוא שוחרר, וגם זה שלא עדכנו אותי אלא גיליתי לבד, במקרה. חבל".