איילת שקד ונפתלי בנט
צילום: פלאש 90

סקר כאן חדשות: בנט ושקד לוקחים מנדטים מהליכוד, ליברמן מתרסק

מפלגת הימין החדשה גורפת 14 מנדטים בסקר. המפלגה של שר הביטחון לשעבר לא עוברת את אחוז החסימה. הליכוד ממשיך להוביל עם 27 מנדטים אך מאבד שלושה מנדטים לעומת הסקר הקודם
מערכת כאן חדשות
30 בדצמבר 2018
19:59

מפלגת הימין החדשה של איילת שקד ונפתלי בנט זוכה ל-14 מנדטים, מפלגתו החדשה של בני גנץ "חוסן לישראל" מקבלת 13 מנדטים ו"הבית היהודי" ו"ישראל ביתנו" לא עוברות את אחוז החסימה. כך עולה מסקר בחירות שפורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בסקר ראשון מאז הודיעו נפתלי בנט ואיילת שקד על פרישה מהבית היהודי והקמת מפלגת ימין בשם "הימין החדש".


הסקר מצביע על שינוי מהותי במפה הפוליטית: הליכוד ממשיך להוביל עם 27 מנדטים אך מאבד שלושה מושבים בכנסת ביחס לסקר הקודם. יש עתיד בראשות יאיר לפיד במקום השני עם 16 מנדטים ועלייה של שלושה מנדטים ביחס לסקר הקודם. המפלגה של בנט ושקד מקבלת כאמור 14 מנדטים והיא השלישית בגודלה במערכת הפוליטית.

מפלגת חוסן לישראל מקבלת שלושה ימים לאחר חשיפתה 13 מנדטים. הרשימה המשותפת יורדת במנדט ביחס לסקר הקודם ומקבלת 12 מנדטים. המחנה הציוני ממשיך לאבד כוח וכעת אבי גבאי וציפי לבני מניבים 9 מנדטים, ירידה של מנדט ביחס לסקר הקודם. זה כמעט שליש מכמות המנדטים שיש למחנה הציוני בכנסת הנוכחית. יהדות התורה שומרת על כוחה בסקר עם 7 מנדטים. כולנו של משה כחלון מתאוששת ומגיעה ל-7 מנדטים, עדיין שלושה פחות מאשר בכנסת הנוכחית.


מרצ יורדת ל-6 מנדטים. גשר של אורלי לוי אבקסיס, לראשונה לאחר הצגת שם המפלגה, עולה ל-5 מנדטים. ש"ס על סף אחוז החסימה אך נכנסת לכנסת עם 4 מנדטים. כאמור, שתי מפלגות ימין שנמצאות בכנסת הנוכחית לא עוברות את אחוז החסימה – ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן והבית היהודי.  

מן הסקר עולה כי לאחר השקת שלוש מפלגות חדשות, שני הגושים לא מצליחים לייצר גוש חוסם. הקואליציה הנוכחית של נתניהו מגיעה ל-59 מנדטים כשללא גשר של אורלי לוי אין יכולת להרכיב ממשלה. גוש המרכז שמאל רחוק מהרכבת ממשלה עוד הרבה יותר מזה, הוא בחוסר של יותר מ-15 מנדטים מ-61 אצבעות בכנסת.