שכונת סילוואן בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיווח: הרשות הפלסטינית גזרה מאסר עולם על פלסטיני בגין מכירות קרקעות ליהודים

בפסק הדין הרשמי נכתב כי הנאשם "ניסה לקטוע חלק מהאדמות הפלסטיניות ולספחן למדינה זרה". עיסאם עקל הוא תושב מזרח ירושלים, שמחזיק בתעודת זהות כחולה ובאזרחות אמריקנית. פקיד בממשל האמריקני: " כאשר אזרח אמריקני נכלא בחו"ל, ממשלת ארה"ב פועלת למתן כל סיוע קונסולרי"
גל ברגר וגילי כהן
31 בדצמבר 2018
12:09
עודכן ב 15:16

מקורות פלסטיניים דיווחו היום (שני) הרשות הפלסטינית גזרה מאסר עולם על עיסאם עקל, תושב מזרח ירושלים, שמחזיק בתעודת זהות כחולה ובאזרחות אמריקנית, לאחר שנאשם במכירת קרקעות ליהודים. גורם פלסטיני אישר את הדברים וציין שגזר הדין ניתן בבית המשפט ברמאללה.

בפסק הדין הרשמי נכתב כי הנאשם "ניסה לקטוע חלק מהאדמות הפלסטיניות ולספחן למדינה זרה". נגזרו עליו עבודות פרך לצמיתות על פי חוק העונשין שהיה נהוג בשטחים תחת שליטה ירדנית (בחוק הפלסטיני זה שווה למאסר עולם). בהודעה הרשמית נמסר שמו רק בראשי תיבות.

פקיד בממשל האמריקני מסר בנוגע לעקל כי "אנו מודעים לדיווחים על כך שאזרח אמריקני נידון על ידי בית משפט פלסטיני. כאשר אזרח אמריקני נכלא בחו"ל, ממשלת ארה"ב פועלת למתן כל סיוע קונסולרי". 

עקל נעצר בידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לפני כשלושה חודשים לאחר שזומן לחקירה במודיעין הפלסטיני. הוא בן 55 מבית חנינא ושימש בעבר בכיר במשרד ממשלתי פלסטיני.

בסוף נובמבר הוארך מעצרו של עקל ב-45 ימים. זה קרה לאחר שישראל עשתה מעצרים בקרב עשרות פעילים של הפת"ח ומנגנוני הביטחון הפלסטיניים במזרח ירושלים בניסיון ללחוץ על הרשות לשחררו.

בסוף נובמבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית בעוטף ירושלים הופסק. נמסר כי עצירת התיאום באה בעקבות מעצר של תושב מזרח ירושלים בעל אזרחות ישראלית בידי הרשות ברמאללה – בטענה כי מכר בתים ליהודים בעיר העתיקה.