אילוסטרציה
נתי שוחט, פלאש 90

אושר בכנסת: מצלמות יותקנו בבתי אבות

בעקבות מקרי התעללות קשים שנחשפו בשנים האחרונות, אושרה ההצעה שקבעה כי המצלמות יתעדו את כל הנעשה במרחבים המשותפים שבהם שוהים המאושפזים. יוזם ההצעה ח"כ איציק שמולי: "נוודא שאף אחד לא יהפוך שוב קשישים לשקי אגרוף אנושיים"
זאב קם
31 בדצמבר 2018
15:14

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתחייב התקנת מצלמות בבתי חולים גריאטריים סיעודיים, שמאושפזים בהם תשושי נפש וחולים סיעודיים. המצלמות יתעדו את כל הנעשה במרחבים המשותפים שבהם שוהים המאושפזים, ואף במרחבים הפרטיים, הכוללים את חדרי האשפוז, המקלחות והשירותים. מאושפז יוכל לסרב להפעלת המצלמות במרחב הפרטי שלו. ההצעה כוללת הוראות על אופן וזמן שמירת הצילומים.

הצעת החוק המשולבת של הממשלה ושל ח"כ איציק שמולי כוללת הוראות שמבטיחות את השמירה על פרטיותם של המאושפזים השוהים במחלקות הסיעודיות. לכן נקבעו עקרונות להפעלת המצלמות כך שלא תפגע פרטיות המאושפזים, והם לא יצולמו לאורך כל שעות היממה ובזמן שהם שוהים לבד בחדרם. כמו כן, הצפייה בצילומים תעשה רק על ידי גורם מורשה, שהוסמך על ידי מנהל בית החולים. 

ח"כ שמולי אמר לאחר העברת החוק: "זה צעד היסטורי שיסייע לנו להגן על חסרי הישע ולוודא שאף אחד לא יהפוך שוב קשישים לשקי אגרוף אנושיים. לאחר התחקירים הקשים שחשפו התעללות מזעזעת בקשישים במחלקות הסיעודיות, החוק יסייע לנו לחזק את ההגנה עליהם, עם ההגבלות הנדרשות שישמרו על פרטיותם. בעזרת צעדים נוספים שאנו מקדמים - הגדלת הכמות והאיכות של הצוות המטפל, השקעה ושדרוג תשתיות של המוסדות והגברת הפיקוח של משרד הבריאות, נוכל לייצר מציאות אנושית בטוחה יותר".