אתר בנייה בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ההסתדרות הודיעה: שביתה כללית ביום ראשון בגלל רפורמת הפיגומים

ההחלטה התקבלה בעקבות כוונת ח"כ אלאלוף לא לחייב אתרי בנייה קיימים להתאים את הפיגומים לתקן האירופי. זאת לאחר שהוחלט על הרפורמה בחודש שעבר, לאחר איום ההסתדרות בשביתה. לטענת ההסתדרות, המהלך מעקר מתוכן את הרפורמה
ליאל קייזר
31 בדצמבר 2018
17:55

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הכריז היום (שני) על שביתה כללית במשק ביום ראשון הקרוב. זאת בעקבות כוונתו של יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף, לבטל את רפורמת הפיגומים, שתסייע להגברת הבטיחות באתרי הבנייה.

במסגרת דיוני ועדת העבודה והרווחה היום אמר אלאלוף כי החלת תקן הפיגומים האירופי תחול מכאן ולהבא, כלומר על כל מי שירכוש פיגומים חדשים. כך שלא יידרש פירוק פיגומים קיימים והחלת התקן החדש עליהם. בהסתדרות מחו על כך, לאחר שכללו את הסעיף בעניין בהסכם הבטיחות בענף הבנייה. לדבריהם, מדובר בריקון מתוכן של ההסכם.

יו"ר קבלני הפיגומים, מאיר שמש, מסר בתגובה כי "היינו מוכנים לקחת אחריות אזרחית ופלילית על חייהם של הפועלים והבטיחות. אבל מי שפוצץ מתוך אינטרסים פוליטיים הוא יור ההסתדרות אבי ניסנקורן ועוזריו".

בחודש נובמבר האחרון איימה ההסתדרות בשביתה כללית בעקבות משבר הבטיחות באתרי הבנייה. בין השאר נקבע כי תקודם חקיה להפיכת תקן הפיגומים האירופי למחייה. בהסכם נכתב כי  וך שישה חודשים ייושם התקן האירופאי על כל הפיגומים בגובה של 6 מטר ומעלה.

בנוסף לכך, נקבע במתווה שסוכם בין משרדי הממשלה להסתדרות, משרד האוצר הסכים להוסיף 70 תקנים לפקחי בטיחות באתרי הבנייה באופן מיידי, וכ-30 נוספים עד לסוף 2019. בכך נענו באוצר לדרישת שר הרווחה חיים כץ, שטען שנדרשים 108 תקנים נוספים לפקחים כדי לשמור על הבטיחות באתרי הבנייה.

תגיות:
שביתה