הנאשם בבית המשפט, היום

דרמה בבית המשפט: נפסלה הודאתו של קטין שנאשם בטרור יהודי

השופטת קבעה בפסיקתה כי "הנאשם נתקל ביחס מנוכר מצד החוקרים", לאחר שהודאתו בהצתת כנסייה הושגה באמצעות מה שהוגדר כתרגיל מדובבים חריג. עורך דינו של הקטין: "זה יום חשוב לדמוקרטיה"
כרמל דנגור
01 בינואר 2019
10:04

בית המשפט פסל הבוקר (שלישי) את כל הודאותיו של צ', קטין שנאשם בחברות בתשתית טרור יהודית, הצתת כנסיית הדורמציון ועבירות נוספות. חלק מההודאות נגבו במהלך תרגיל מדובבים חריג, חלקן במשטרה וחלקן בשב"כ.


חלק מההודאות נגבו במהלך תרגיל מדובבים יוצא דופן, שבמהלכו הוסב מתקן בעכו לכלא מדומה, ושוטרים התחזו לאסירים שהפעילו לחץ נפשי קשה על הקטין. גם ההודאות אחרי תרגיל המדובבים נפסלו.

השופטת קבעה כי "‏מהרגע הראשון זכה הנאשם ליחס מנוכר מצד החוקרים. העבירות בהן הוא נאשם חמורות אך נפגעה זכותו של להליך הוגן".

הקטין, כתבה עוד השופטת, "שהה מספר ימים בתא עם מספר מדובבים. התנהלותם של המדובבים היתה בלתי הוגנת בלשון המעטה, פוגענית, מאיימת. זו יצרה אצל הנאשם מצב שבו היה נתון ללחץ וחש חוסר אונים". עוד נכתב בהחלטה כי "לא ניתן לשלול את טענת הנאשם כי במהלך חקירת השב"כ הופנתה כלפיו אלימות חד פעמית וצעקות".

עורך דינו של הקטין, איתמר בן גביר, אמר אחרי ההחלטה כי "זהו יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית. הגיע הזמן שבשירות הביטחון הכללי ובמשטרה ידעו שגם לנערי גבעות יש זכויות יסוד. בתיק הזה נחצו כל הקווים האדומים ואני שמח שבית המשפט קיבל את טענותנו ופסל את ההודאות".

ביוני האחרון פסל בית המשפט גם את הודאות הנחקרים שנגבו מצד אנשי שירות הביטחון הכללי בפרשת דומא, שהושגו באמצעים של הפעלת כוח פיזי ("חקירות צורך"). עוד החליט בית המשפט כי כלל ההודאות שבהן לא נעשה שימוש בכוח פיזי, שנגבו מעמירם בן-אוליאל - הנאשם המרכזי בפרשה - נמצאו קבילות, מלבד אחת.