לבני בכנסת, היום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לבני: גבאי לא רצה שותפות, היה רק אני, אני ואני

יו"ר התנועה הגיבה למהלך של יו"ר העבודה: קיימתי את חלקי בשותפות, סירבתי לפניות לפרק את המחנה הציוני. לא יכולים להרשות לעצמנו קרבות אגו במחנה שלנו, היום מתחיל יום חדש
זאב קם
01 בינואר 2019
13:41
עודכן ב 14:00

אחרי הודעתו הדרמטית של יו"ר העבודה אבי גבאי היום (שלישי) על פירוק המחנה הציוני, והמתקפה החריפה שלו נגד ציפי לבני, יו"ר האופוזיציה כינסה מסיבת עיתונאים בכנסת, בה תקפה את גבאי. "לא הייתה בינינו שותפות כי גבאי לא רצה", אמרה, "הדרך בה נהג העידה על כך. היום מתחיל יום חדש, אמרו מעתה מפלגת העבודה בראשות גבאי והתנועה בראשות לבני. לא יכולים להרשות לעצמנו קרבות אגו במחנה שלנו. האגו שלי בצד, המחויבות שלנו היא קודם כל לציבור".

לדבריה, "בשבוע שעבר אמרתי שסדר העדיפות צריך להיות קודם המדינה, אחר כך המפלגה ואז אני. היה רק אני, אני ואני. קיימתי את חלקי בשותפות. התלבטתי אבל ראיתי את עצמי מחויבת. סירבתי לפניות לפרק את המחנה הציוני. אנשים שביקשו להתפצל - הבהרתי שלא אהיה שותפה למהלך הזה".

לבני הזכירה בדבריה את שיתוף הפעולה שהיה לה עם יו"ר מפלגת העבודה הקודם יצחק הרצוג, וציינה: "כל עכבה לטובה, כל הפתעה לטובה. לא סוד שהיה לי קשה לחבור עם מפלגת העבודה, אני עדיין מחוברת יותר לז'בוטינסקי מאשר לבן גוריון, אבל האמנתי שצריך לחבור למען המדינה והציונות. השותפות עם הרצוג הייתה שותפות טובה והביאה 24 מנדטים".

ממפלגת העבודה נמסר: "אנו נערכים לבחירות ולניצחון ונוביל מהלכים של איחוד וחיבור יחד עם אנשים שרוצים איחוד, חיבור ושותפות אמיתית. אבי גבאי, מועמד מפלגת העבודה לראשות הממשלה, מחויב לשינוי בישראל. אנו מאחלים לציפי לבני הצלחה בדרכה החדשה".

בדברים שנשא בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני אמר גבאי כי קיווה והאמין ש"השינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי, אבל הציבור חכם, הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק". הוא ציין: "אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחוייב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור", אמר גבאי.


לבני, שהופתעה מדבריו של גבאי, עזבה את חדר הסיעה ואמרה כי אין בכוונתה להגיב. בהמשך צייצה לבני: "תודה למתקשרים, למסמסים ולתומכים. טוב שהותרו הספקות ואפשר להתמקד באתגר הלאומי החשוב שעומד לפנינו, כל המאמינים באמת בדרך - מהפך בבחירות הקרובות".

הוא איחל לציפי לבני הצלחה בבחירות, "בכל מפלגה שבה תהיי. אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחוייבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו". אך לאחר הישיבה השתנה הטון, וגבאי תקף בחריפות את לבני: "אפילו במעמד הגבוה שקיבלה כיו"ר האופוזיציה היא לא הצליחה להגיד עליי מילה אחת טובה". עוד הוא הוסיף: "רק אכלתי חרא ממנה, היא עמדה בסיעה ודיברה נגדי, שלא ידברו איתי על נימוסים".