אילוסטרציה
צילום: getty images

בהוראת מנדלבליט: הנהלת בתי המשפט הקפיאה את הטיפול במסרים פוגעניים ברשת

פרסום ראשון: הצוות המשותף למשרד המשפטים ולהנהלת בתי המשפט הוקם בעקבות ניסיונות לפגוע בשופטים ובעובדים. כעת ייפסק איסוף המידע ברשת בשל טענות שנעשה ללא הסמכה
אמוץ שפירא
02 בינואר 2019
13:17

הנהלת בתי המשפט הקפיאה את הטיפול שלה בפרסומים פוגעניים ברשת בהוראת לשכתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. היום (רביעי) נודע לכאן חדשות כי הוחלט שעד לסיום הבחינה תפסיק הנהלת בתי המשפט לאסוף מידע מהרשת וכן לא תעשה כל שימוש במידע שכבר אספה. גורמים בהנהלת בתי המשפט: "ההקפאה נעשתה בהסכמה".

לא מכבר הוקם צוות משותף למשרד המשפטים ולהנהלת בתי המשפט לבחינת נוהל העבודה והבקרה של כלפי פרסומים פוגעניים ברשת. הצוות הוקם לאחר שבתנועה למשילות ודמוקרטיה טענו כי יש באיסוף המידע הזה משום ניהול מאגר מידע ללא הסמכה ובניגוד לחוק.

עבודת הניטור שעשתה בחודשים האחרונים הנהלת בתי המשפט באה בעקבות תופעה שהולכת וגוברת של ניסיונות לפגיעה בשופטים ובעובדים באמצעות הפצת מסרים פוגעניים בוטים ומבזים. בעקבות כך, הנהלת בתי המשפט פנתה לגולשים וביקשה שיסירו את מה שכתבו בנימוק כי מדובר בעבירה על החוק האוסר העלבת עובד ציבור.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה ציינו כי מדובר בהישג וכי בעקבות האיום בעתירה, הורה היועץ המשפטי להנהלת בתי המשפט על הקפאת מאגר הגולשים עד לבירור משפטי נוסף. עורך הדין שמחה רוטמן, היועץ המשפטי של התנועה, הביע תקווה שבתוך זמן קצר, הצוות שהוקם במשרד המשפטים יגיע למסקנה הסופית שאין כל מקום במדינה דמוקרטית לקיומו של מאגר שכזה וכי על הנהלת בתי המשפט להימנע ממעקב אחרי אזרחים המפרסמים ביקורת על שופטים.