איש מדבר בסלולרי, אילוסטרציה
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

אומת הסטארט-אפ מפגרת מאחור: למה הרשת הסלולרית בישראל נמצאת בפיגור ביחס לעולם?

מדינת ישראל נערכת להקמת תשתיות הדור החמישי בסלולר, כלומר תשתיות שיוכלו להעביר הרבה יותר מידע. אך לטענת חברות הסלולר המדינה לא עושה להן חיים קלים לקראת המהלך הזה
עמית תומר
02 בינואר 2019
21:37

משרד התקשורת השיק בשבוע שעבר את מהפכת הדור החמישי בסלולר, שתגדיל את מהירות ההורדה. אך אומת הסטארטאפ נמצאת רק במקום ה-63 בעולם בקצב הגלישה בטלפון הנייד. הטכנולוגיה מפותחת בישראל, אך עד שתיכנס לשימוש בישראל יקחו עוד כמה שנים. לפי משרד התקשורת, רק ב-2023 יוכלו לגלוש בכל הארץ בדור החמישי. 

במשרד התקשורת מנסים ללכת לקראת החברות, ולעזור להן לקדם את המהלך. אך הן טוענות כי המדינה דווקא פוגעת בהן. גורם באחת החברות אומר לכאן חדשות כי "המדינה כופה עלינו לקבל החלטה כספית גדולה שלא נכונה למצבנו". 

מהפכת הסלולר שהובילה לתחרות בשוק והורדת מחירים, גרמה לצניחת הרווחים של חברות הסלולר, והדבר ממשיך להידרדר. בתשעת החודשים הראשונים של 2018, הפסידה סלקום כ-30 מיליון שקלים, זאת לאחר ששנה לפני זה הרוויחה יותר מ-100 מיליון שקלים. חברת פלאפון לעומת זאת המשיכה להרוויח, אך הרווחים ירדו במאות אחוזים. המגמה דומה גם בשאר החברות.


בגלל הירידות ברווחים החליטו חמש חברות הסלולר המובילות להעלות את מחירי החבילות. המחירים עלו בשיעור של בין חמישה לעשרה שקלים. כעת, לקראת המעבר לדור החמישי, תיתכן התייקרות נוספת. זאת מכיוון שתידרש בניית תשתית שעלותה מוערכת בכשני מיליארד שקלים.