משה לדור
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

לדור: "יש אילוץ לקבל הכרעה בתיקי נתניהו בחודש וחצי הקרוב"

פרקליט המדינה לשעבר אמר בכאן רשת ב כי להחלטת היועץ המשפטי לממשלה תהיה השפעה על הבחירות: "הציבור צריך לדעת את האמת ולעכל את הממצאים". על תיק 1000: "כשמוזרמים תפנוקים בסכומים כאלה במשך תקופה – זה לא הולם את התיאור של מתנה"
תמר אלמוג ומוטי גילת
03 בינואר 2019
10:59

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור קרא היום (חמישי) לפרסם את הכרעת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו – עד אמצע או סוף חודש פברואר הקרוב. בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב, קבע לדור כי הצורך לקבל החלטה בקרוב "הפך כבר לאילוץ" בגלל הבחירות הקרבות, משום שהציבור "צריך זמן כדי לעכל את הממצאים".

האזינו לריאיון המלא עם משה לדור בכאן רשת ב

"ליועץ המשפטי יש לפניו תמונה שלמה ומלאה", אמר לדור בריאיון. לדבריו, "ראש הממשלה נחקר כמה פעמים, כך שהכול מבוסס גם על טענות של המשטרה והפרקליטות, אבל גם על טענות ההגנה. בנסיבות שנוצרו, בשלב הזה, חייבת להיות החלטה אם יש מקום לכתב אישום או שאין. אין אופציה אחרת. כשהולכים לבחירות, הציבור צריך לדעת מה האמת".

פרקליט המדינה לשעבר הוסיף: "ישראל היא המדינה היחידה שיש בה שימוע. אין עוד מדינה עם הליך כזה שגוזל תקופה ארוכה בשביל קבלת ההחלטה. אני לא נגד ההליך הזה, אבל אסור להתבלבל - כל הדעות נשמעו. אני מצפה שדווקא נתניהו, שאמר שאין כלום ולא היה כלום ושאין ערך להמלצות המשטרה והפרקליטות – דווקא הוא יתלה את יהבו ביועמ"ש. אז הנה, המלאכה של היועמ"ש הושלמה, וכעת נתניהו צריך לקבל את דבריו".

לדור הדגיש כי למנדלבליט אסור להתייחס להתקפות נגדו: "הוא חייב להתעלם מזה. איש מקצוע יכול וחייב להתעלם ממחמאות על החלטה שהציבור מעוניין בה, ומנגד להתעלם מביקורת קשה, ואפילו מחיר אישי, על החלטה שחלקים מהציבור מתנגדים לה. אסור לו להביא את כל אלה בחשבון שיקוליו. אוי לה למערכת משפט שתתחשב בהשלכות שיש להחלטה שלה על קידומו של פלוני – לא לטוב ולא לרע".

"פרשת רות דוד - מהמביכות ביותר שחווינו"

על תיק 1000, המכונה תיק המתנות, הוא אמר: "יש לי בעיה עם השימוש במונח 'מתנות' ו'חברות'. מוצרי תפנוקים בסכומים כאלה גדולים, שמוזרמים במשך תקופה ארוכה, בשום אופן לא הולמים את התיאור מתנה. גם המונח 'חברות' מטריד אותי. זו לא חברות, אלא חברות מינוס אם צריכים לשמן אותה וכך רוכשים אותה. אני לא מכיר מי שנותנים מיליונים כדי לשמר חברות".

בהמשך, לדור התייחס גם לפרשת פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, ואמר: "אם האישומים יתגלו כנכונים, זה משהו שלא אני ולא הציבור יודעים להסביר. זו פרשה מהמביכות שחווינו. לא שמענו דבר או חצי דבר שיפקפקו ביושרתה כשהייתה בתפקיד".