בר רפאלי
צילום: אי-פי

הפרקליטות: בר רפאלי והוריה יעמדו לדין בכפוף לשימוע

הדוגמנית חשודה בעבירות מס, הוריה חשודים גם בהלבנת הון. היקף ההכנסות לגביהן בוצעו העבירות הן יותר מ-23 מיליון שקלים. רפאלי הצהירה כי אין לה הכנסות בישראל, ובחו"ל הצהירה שהיא מתגוררת בארץ
עמית תומר
03 בינואר 2019
11:46
עודכן ב 13:49

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה הבוקר (חמישי) לבר רפאלי והוריה כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בעבירות מס. בנוסף לכך, רפי וציפי רפאלי חשודים גם בעבירות הלבנת הון. ההכנסות לגביהן בוצעו העבירות עומדות על יותר מ-23 מיליון שקלים.

לפי החשד, בשנים 2007-2006 הגישה בר רפאלי דוחות לפקיד השומה, בהם דיווחה שאינה תושבת ישראל, ולא כללה בהם הכנסות שהפיקה מעבודותיה בחו"ל. בשנת 2009, נחתם הסכם פשרה ולפיו ישולם מס בישראל בגין מלוא הכנסותיה של בר רפאלי בארץ ובעולם, שהופקו בשנים 2005-2007.

בהמשך הקימה רפאלי חברות בחו"ל, פתחה חשבונות ברחבי העולם והכנסותיה הוזרמו אליהם. בדוחות המס ובהצהרת הון שהוגשו הצהירו החשודים שאין לרפאלי הכנסה בישראל, והיא תושבת חוץ. במקביל הציגה בר רפאלי בפני רשויות המס בארצות הברית הוכחות לפיהם היא מתגוררת בישראל.

בין היתר, בשנים אלו שכרה ורכשה בר רפאלי דירות בישראל, אולם לאור חששן של בר וציפי רפאלי כי עובדות אלו עשויות להוות זיקה בה יתחשב פקיד השומה בקביעה כי מרכז חייה בישראל, הסתירו את שמה מרישומי הדירות תוך הצגת מצגים כוזבים לרשויות.

החקירה נגד בר רפאלי ואמה ציפי רפאלי נפתחה לפני כשלוש שנים. השתיים חשודות שקיבלו הטבות ו״הנחות סלבס״ בלי לדווח על כך, וכן שהציגו תמונה כוזבת לעניין התושבות של בר רפאלי בישראל, ומיסוי הכנסותיה מחו"ל. העלמות המס, לכאורה, מוערכות במיליוני שקלים.

עו"ד עופר רחמני, המייצג את ציפי רפאלי, מסר בתגובה כי "טיוטת כתב האישום חסרת תקדים בהיקפה ובתוכנה. ציפי רפאלי פעלה אך ורק תוך ייעוץ מקצועי צמוד, אישרה את סוגיית התושבות עם פקיד השומה ואף נחתם הסכם שומה בעניין. אנו רוצים לקוות שהשימוע יתנהל באוזניים כרויות, קשובות באמת ובראש פתוח". 

עו״ד רותי ליטבק, המייצגת את בר רפאלי מסרה: ״אנו משוכנעים כי לאחר שמיעת טענותינו בשימוע, תתקבל ההחלטה שאין מקום להליך פלילי במקרה זה. המחלוקת האזרחית עם רשות המיסים מתנהלת בבית המשפט מזה כשלוש שנים וקרובה לסיומה. לא היה מקום, ודאי לא בעיתוי זה, לפעול להגשת כתב אישום בגין אותה המחלוקת".