המוסד לביטוח הלאומי

רגע לפני ההסכם: פוצץ המו"מ בין הביטוח הלאומי לאוצר

שלשום הודיעו האוצר, הרווחה והביטוח הלאומי כי יחתמו על הסכם שבמסגרתו יעביר המוסד את העודפים לקופת האוצר, אך הבוקר חזר בו האוצר מההסכמות. הביטוח הלאומי: "האוצר התרגל לעשות כרצונו בכספי האזרחים". האוצר: "מנכ"ל הביטוח הלאומי פועל בצורה שתפגע בתושבי ישראל"
נופר משה
03 בינואר 2019
15:44

המשא ומתן בין המוסד לביטוח לאומי למשרד האוצר בנוגע להעברת העודפים עלה הבוקר (חמישי) על שרטון, לאחר שהאוצר חזר בו מן ההסכמות ולא חתם על ההסכם שנמצא בלשכת ראש הממשלה. שלשום עמדו הצדדים על סף חתימה על ההסכם, ובסוף החודש אמור היה לעבור התשלום הראשון של העודפים.

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, הגיע ביום שלישי למשרד ראש הממשלה לאחר שסוכם על שינויים של שני סעיפים מרכזיים בהסכם שנחתם ב-1980. בנוסף, המתווה עמד על כך שיוקם צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה שיגיש את מסקנותיו בתוך חודשיים לראש הממשלה. הצוות אמור היה לדון על נושאים שהביטוח הלאומי יבקש להעלות, בדגש על האיתנות הפיננסית ועצמאות תפקודו.

שפיגלר הסכים לחתום על המתווה, אך האוצר ניסה לשנות את הנוסח המוסכם ולהאריך את דיוני צוות המו"מ מעבר לחודשיים. כמו כן, ביקש לדון אך ורק בנושאי העברת העודפים ולא על מצב הגרעון ועצמאות הביטוח הלאומי. האוצר הוציא למנכ"ל הביטוח הלאומי מכתב, בו ביקש ממנו ליטול אחריות מלאה על השלכות המהלך, בהן הגדלת יעד הגירעון ב-1.7%.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "משרד האוצר לא מסוגל לעכל את העובדה שהשליטה המוחלטת שהייתה לו בביטוח הלאומי לא תהיה עוד. כך הדבר לגבי ההרגל שהיה לאוצר לקבל את כספי אזרחי ישראל ולעשות בהם כרצונו. במקום להתייחס לגופו של דבר, בעלי עניין במשרד האוצר, כדרכם בקודש, יורדים לפסים אישיים, מקניטים ומשמיצים והכל בכדי להמשיך ולשלוט ביד רמה בניהול כספי ציבור המבוטחים. עזות המצח שלהם גובלת בהוצאת לשון הרע. המנכ״ל מעולם לא ביקש להעלות את שכרו, למרות שהדבר הוצע לו מספר פעמים על ידי בעלי הסמכות באוצר והוא סרב לכך. הגיע הזמן שפקידי האוצר יפנימו את העובדה שהם חלק ממדינת ישראל ולא להיפך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "חרף הבטחותיו של מנכ"ל הביטוח הלאומי לראש הממשלה כי ייחתם הסכם - מנכ"ל הביטוח הלאומי מנהל מסע סחיטה אל מול משרד האוצר בניסיון להוריד מהביטוח הלאומי כל ביקורת של שומרי הסף הממשלתיים, במטרה לשפר את שכרו האישי ולאפשר לעשות כרצונו במוסד הביטוח הלאומי ובכספי הציבור.

משרד האוצר לא יאפשר שימוש לא אחראי בכספי הציבור. אנו מדגישים כי המשמעות של אי חתימה על הסכם הינה פגיעה משמעותית במצבו הפיננסי של המוסד לביטוח לאומי וכן פגיעה משמעותית בגירעון המדינה, ואף עשויה להיות לה השפעה על המצב המאקרו כלכלי של מדינת ישראל. מנכ"ל הביטוח הלאומי פועל בחוסר סבירות משווע ובצורה לא אחראית שתפגע בכלל תושבי ישראל, המבוטחים של המוסד עליו הוא אחראי".

בחודש אוגוסט האחרון הודיעו במשרד הרווחה ובמוסד לביטוח לאומי על ביטול הסכם העברת העודפים, שנחתם ב-1980 ובמסגרתו עוברים בכל שנה עודפי הביטוח הלאומי לידי האוצר. דוח מבקר המדינה משנת 2015 התריע על אי היציבות האקטוארית של המוסד, ומאז הצדדים סירבו להגיע לפשרה ועסקו בעיקר בפרסום הודעות זועמות דרך כלי התקשורת.

מטרתם של הביטוח הלאומי ושל משרד הרווחה הייתה לנהל חלק מהכסף ולהשיג עצמאות עבור המוסד. הלחץ של האוצר נובע מכך שבסוף החודש אמור לעבור התשלום הראשון במסגרת העודפים. בביטוח הלאומי ביקשו חלון יציאה למקרה שבו הוועדה לא תשיג תוצאות, אך לטענתם, באוצר סירבו.